Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Me kujutluste kaksiktornid varisesid

Nr 61 • September 2008

Me kujutluste kaksiktornid varisesid

Augustikuu kaheksanda päeva päike ei ol-nud jõudnud veel loojudagi, kui number 08.08.08 juba võttis paljude inimeste tead-vuses sisse koha teise mälestusväärse numbri - 9/11 ehk 11. septembri - kõrval. Tõesti, Venemaa naaberriikide jaoks on 8. augustil sama tähendus, mis ameeriklaste - aga ka kogu (lääne)maailma jaoks on 2001. aasta 11. septembril: ootamatu ja seni kujutlematu rünnak sai teoks ning muutis radikaalselt senist ohupilti ja julgeolekualast mõtlemist. Muutus julgeolekuparadigma, ütleksid akadeemikud. Venemaa vallutab jälle, ütleks inimene tänavalt.

Nr 61 • September 2008

Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tunnustamine: mis saab edasi?

Kaukasuse põhja- ja lõunakülg on teineteisest liiga suures sõltuvuses, et kriis mäestiku ühel küljel jätaks puudutamata teise külje.

Nr 61 • September 2008

Geograafia ja ideoloogia. Karu pesukausis ja poolsaarerahvas

Life is what happens to you while you're busy making other plans. (John Lennon)

Nr 61 • September 2008

Kes tahab sõda, valmistugu rahuks?

Öeldes otsesõnu välja, et meie, lääneriigid, kardame nii külma kui kuuma sõda Kremlist enam, paljastame oma "punased jooned" ja peame ka mittesõjalisi lahendusi otsides seisma diplomaatilisel frondil sisuliselt alasti.

Nr 61 • September 2008

08.08.2008 ja Lääne uus julgeolekuparadigma

Vene sõda Gruusias peaks kinnitama ka suurimaile skeptikuile ning optimistlikematele lillelastele, et Läänel ja Venemaal on tänaseks sisuliselt konfliktsed püüdlused ja strateegiad nende saavutamiseks.

Nr 61 • September 2008

Eelhoiatussüsteem kui Gruusia võimalik õppetund Eestile

Nii Eesti eraldi kui NATO tervikuna vajab pädevate otsuste tegemiseks pidevalt õigeaegset ja usaldusväärset luureinfot.

Nr 61 • September 2008

Sõda Gruusias

Kuidas sai võimalikuks kogu maailma praeguseks sootuks uude olukorda seadnud Venemaa agressioon Gruusia vastu? Sündmuste kulgu taastab Mart Laar.

Nr 61 • September 2008

Eesti, 888 ja NATO

18 aasta jooksul ei esitanud ükski suurriik valitsevale hegemoonile otsest sõjalist väljakutset. Hegemooni lähedase liitlase Gruusia vastane sõjaline agressioon seda kahtlemata on.

Nr 61 • September 2008

Mäng täispanga peale

Moskva alustas äärmiselt riskantset mängu äärmiselt kõrgete panustega. See tähendab, et nii võit kui ka kaotus tõotab samuti tulla vapustavalt suur.

Nr 61 • September 2008

Georgia lahingute sõjalised paradoksid

Vene-Georgia viiepäevane sõda on tulvil vastuolusid, paradokse ning segadust - ja seda mitte ainult poliitilisel ja informatsioonilisel, vaid ka sõjalisel tasandil.

Nr 61 • September 2008

Vaid eestitunud Eesti annaks taassoometumisele rohelisele tule

Kui nõukogude ajal vahendas põhjaeestlastele tõde Soome televisioon, siis praegu saavad paljud soomlased just Eestist või eestlaste vahendusel sellist infot või arvamusavaldusi Venemaa kohta, mida nad enda poliitikuilt ei kuule.

Nr 61 • September 2008

Saksamaa poliitika Gruusia kriisi valguses

Vähemalt mõneks ajaks on Saksamaa poliitikast kadunud veendumus, et Venemaad saab käsitleda kui võrdsete väärtuste, põhimõtete ja huvide esindajat.

Nr 61 • September 2008

Maailm Kagani silmade läbi ning mida sellest õppida

Tallinnast Kiievini kehastavad Gori tänavatel veerevad Venemaa tankid terve kümnendi kestnud Kremli jõhkrutsemise ja tema soositud korruptsiooni õõvastavat apoteoosi. Atlandi teisel serval, Washingtonis, on neil sündmustel laiem tähendus: need kinnitavad lõplikult, et rahvusvahelises süteemis on toimunud fundamentaalne paradigma-muutus, et „maailm on saanud taas normaalseks".

Nr 61 • September 2008

Kuuba vabaks!

Tšehhi endine president Vaclav Havel on rääkinud seoses Kuubaga loo sellest, kuidas teda, kui ta veel Tšehhoslovakkia poliitvang oli, viidi vanglast linna hambaarsti juurde. Ta istus oma vangirüüs ootekabinetis ja kaasootajad ta kõrval tegid näo, nagu nad ei märkakski, et üks nende hulgast on vang.

Nr 61 • September 2008

Kaadreid Groznõist - pilk fassaadi taha

Milline on tegelik elu Tšetšeenias? Tõsiselt-võetavat infot Põhja-Kaukaasiast pole eriti palju. Anna Politkovskaja 2003. aasta kirjeldused Putini sõja õudustest maalisid sellest piirkonnast üsna masendava pildi. Eesti ajakirjaniku Jaanus Piirsalu blogis vahendatud esmamulje Groznõist veebruaris 2008 oli ent positiivne - ei märkigi sõjast, kõikjal uued majad, sile asfalt.

Nr 61 • September 2008

Putin kodus ja võõrsil

Nr 61 • September 2008