Jäta menüü vahele

Toimetus

Diplomaatia mõtestab Eesti välis-, kaitse- ja julgeolekupoliitikat ning aitab sügavamalt mõista maailmas toimuvat.

Merili Arjakas
Diplomaatia peatoimetaja ja RKK nooremteadur

Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus
Aadress: Narva mnt 63/4 East, Tallinn 10120
Kontakt: diplomaatia@icds.ee

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor ja Diplomaatia vastutav väljaandja – Indrek Kannik

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse kommunikatsioonijuht – Liisi Poll, media@icds.ee

Kodulehekülg: Redwall Digital

Diplomaatia lugu

Otsus alustada ettevalmistusi Diplomaatia kirjastamiseks sündis 2003. aasta veebruaris. Selleks hetkeks keerutati mõtteid välis-, majandus- ja julgeolekupoliitilise sõnaga moodsa ja keerulise ajakirja loomisest juba mõnda aega. Soov kaasa rääkida ja mõelda rahvusvahelises elus oli suur. Kasvamas oli põlvkond, kellel oli tahtmist, oskust – ja mis peamine – ka mida eesti keeles välispoliitika ja julgeoleku valdkonnas öelda. Mõistagi tuli kaastööle kutsuda neid rahvusvaheliste suhete suuri nimesid, kellega ja kelle toel iseseisvuse taastanud Eesti esimesi samme maailmapoliitikas tegi.

Soov oli võimalik uus väljaanne pista juba ilmuva päeva- või nädalalehe vahele. Sestap otsustati läbi rääkida Sirbi tollase peatoimetaja Mihkel Mutiga. Mihkel oli suhteliselt hiljuti osalenud noore Eesti diplomaatia taaskäivitamisel ja nimetas end tagasihoidlikult välispoliitika huviliseks. Kuivõrd väljaande rahastus pidi tulema kaitseministeeriumi eelarvest, siis koostöö riigieelarvelise, mitte eraväljaandega, oli igati loogiline.

Ja siis ta ilmus, 2003. aasta oktoobris. Lootuses, et suudame kosuda ja ühe-mehe-etenduse asemel edaspidi toimetust kasvatada. Marianne Mikko, Kadri Liik, Kaarel Kaas, Iivi Anna Masso ja Erkki Bahovski juhtisid aga aastate jooksul sisuliselt üksi, kuid kindlal käel Eesti välis- ja julgeolekupoliitilise ajakirjanduse lipulaeva. Esimesed kolm aastat täitis vastutava väljaandja rolli Eesti Välispoliitika Instituut ja Andres Kasekamp, seejärel juba Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ja Madis Mikko.

Algusest peale on Diplomaatia paberkandja lugejaskond püsinud pidevalt 5000 huvilise ringis. Aastail 2003-2020 ilmunud enam kui 200 numbris on sõna saanud sadu autoreid.

Aeg toob muutusi. Diplomaatia puhul peamiselt vormis. Sisuks jääb endiselt Eestile üliolulise välis- ja julgeolekupoliitilise turvakilbi loomine. Seni ilmus Diplomaatia paberkandjal neli korda aastas, aastast 2023 ilmub Diplomaatia veebiajakirjana.