Maria Mälksoo
Autor
Maria Mälksoo
poliitikateadlane
Teemad:
Viimati uuendatud: 16. veebruar 2018, 14:47

Kui palju mõõdutunnet peaksime säilitama oma ajalookäsitluse Euroopa peavoolu osaks kantimise ristiretkel?

Nr 82 • Juuni 2010

Vene sõda Gruusias peaks kinnitama ka suurimaile skeptikuile ning optimistlikematele lillelastele, et Läänel ja Venemaal on tänaseks sisuliselt konfliktsed püüdlused ja strateegiad nende saavutamiseks.

Nr 61 • September 2008

NATO üleminek vanalt julgeolekukäsitluselt uuele ei ole olnud kuigi sujuv ning alliansi kujunemisprotsess on veel üsnagi poolel teel.

Nr 39 • November 2006

Vīķe-Freiberga ajaloopoliitika ei ole mingi järjekordse Ida-Euroopale ainuomase patoloogia väljendus, vaid nähtus, mis on tüüpiline praegusele arengujärgule Baltimaade rahvaste ja laiemalt idaeurooplaste postkolonialistlikus identiteediloomes.

Nr 47 • August 2007

Eesti peab maailma rahvusvahelise elu keerises vastu pidama ja edasi minema.

Nr 173/174 • Veebruar 2018

Václav Haveli taoliste poliitikute kadumine kõneleb visionääride ajastu lõpu lähenemisest.

Nr 101/102 • Veebruar 2012

Andreas Kaju tõstatatud küsimus Eesti realistliku Hiina-poliitika sisustamise vajadusest on tervitatav. Said ju dalai-laama augustikuise visiidi käigus Eestisse taaskord maha joonitud meie välispoliitilise mänguväljaku piirjooned reaalsuse paine ning meid ajalooliselt kohustavate ideaalide ja väärtuste vahel. Avalikus poliitilises diskussioonis jäi sedapuhku domineerima seisukoht, mille kohaselt Tiibetit (nagu ööbikutki) ei tohi reeta – ja nii saigi dalai-laamale osaks soe vastuvõtt nii mitmete kõrgete ametiisikute kui rahva poolt.

Nr 99 • November 2011

Harvardi poliitikateadlane Samuel P. Huntington suri möödunud aasta jõululaupäeval, ent tema tees tsivilisatsioonide paratamatust kokkupõrkest tekitab Mumbai pommiplahvatuste ja Gaza raketiraksatuste taustal endiselt elevust.

Nr 65/66 • Jaanuar/Veebruar 2009

Rahvusvaheliste suhete teaduse võimalikkust ja vajalikkust välispoliitika tegijatele analüüsib Cambridge'i ülikooli doktorant Maria Mälksoo.

Nr 25 • Oktoober 2005

Tõik, et ühinenud Euroopal ei ole (veel) ühist kollektiivset mälu, ei anna põhjust eriliseks optimismiks ühise Euroopa enesetaju ja -kuvandi peatse tekkimise osas.

Nr 35/36 • Juuli/august 2006
Richard Ned Lebow, "A Cultural Theory of International Relations" Cambridge: Cambridge University Press, 2008.

Richard Ned Lebowi ambitsioonikast uue rahvusvaheliste suhete üldteooria loomise katsest on ilmunud teine osa.

Nr 67 • Märts 2009
USA
Stefan Halper & Jonathan Clarke. America Alone: The Neo-Conservatives and the Global Ordet. Cambridge University Press. Cambridge 2004. 369 Ik.

Ajalehe The Guardian hiljutises nädalalõpulisas 2004. aasta lugemiselamusi kokku võtnud Briti kirjanikud ja kriitikud pidasid üsna üksmeelselt läinud aasta üheks tähelepanuväärsemaks teoseks ameeriklase Philip Rothi alternatiivajaloolist romaani "The Plot Against America". Tegemist on kujutlusega Rothi juudisoost perekonna elukäigust fašistlikus Ameerikas, kui legendaarne lendur Charles Lindbergh võitnuks 1940. aastal Ühendriikide presidendivalimised demokraadist Roosevelti ees.

Nr 17 • Veebruar 2005