Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Euroopa julgeolek pärast NATO Madridi tippkohtumist

Nr 210 • September 2022

Euroopa julgeolek pärast NATO Madridi tippkohtumist

Venemaa alustatud sõda Ukrainas jätkub, kuid praeguseks on territooriumide vallutamine praktiliselt seiskunud. Siiski tasub olla murelik tuleviku ees. Ukraina maksab jätkuvalt kõrget hinda nii inimeludes kui rahas. Euroopat tabanud rekordiline inflatsioon ja järjest kõrgemad energiahinnad tõstatavad küsimuse, kui kauaks jagub eurooplastel poliitilist tahet Ukrainat toetada.

Nr 210 • September 2022

Venemaa alternatiivsed tulevikud, eeldused ja võimalikud ohud

Tulevikku vaadates võib Venemaa jaoks ette näha kolme selgesti eristuvat alternatiivset tulemust, millest igaüks viib režiimini, mis edendab erinevat välispoliitikat ning avaldab sügavat mõju Euroopa ja üleilmsele julgeolekukorrale.

Nr 210 • September 2022

Kas ühehäälsuse aeg Euroopa Liidu välispoliitikas on ümber?

Eesti võiks toetada ühehäälsusest loobumist ja enamushääletusele üleminekut Euroopa Liidu välispoliitiliste otsuste tegemisel, kuid seda vaid valitud poliitikavaldkondades ning viisil, mis ei eelda kehtivate liidu aluslepingute muutmist, leiavad riigikogu väliskomisjoni tellitud uuringu autorid.

Nr 210 • September 2022

Venemaa keelemüüdid ja ukraina keele renessanss

Ukrainlased ei ole hakanud ukraina keeles rohkem kõnelema vihast Venemaa, vene kultuuri või rahva vastu, vaid enda ja oma kultuuri pärast.

Nr 210 • September 2022

Vene luure impeerium Telegramis

Sõnumirakenduse Telegram kanalite võrgustik, mille on loonud ja mida juhib Venemaa sõjaväeluure (GRU), on pärast täieulatusliku invasiooni algust uuesti aktiivsemaks muutunud, kasvatanud oma auditooriumi ja levitanud Kremli propagandasõnumeid, mis on eelkõige suunatud ukrainlastele.

Nr 210 • September 2022

Ukraina verehind Euroopa suuna valimise eest

Nüüd, kui Euroopa Liit on andnud Ukrainale kandidaatriigi staatuse, peab Ukraina nägema vaeva nõuete täitmisega ning EL näitama, et väljavaade liitumiseks on tõeline, mitte illusioon.

Nr 210 • September 2022

Vene majandus ja sanktsioonid: kes keda?

Tänavu kehtestatud ja Kremlile sõja tõelist majanduslikku hinda tunda andma pidavate Lääne ulatuslike majandussanktsioonide esialgne mõju on osutunud varasematest kaalukamaks.

Nr 210 • September 2022

Väliskogukonnad tugevdavad Eesti julgeolekut

Kas ja kuidas väljaspool oma päritolumaad elavad inimesed saaksid aidata kaasa päritolumaa julgeolekule, millised on Eesti ja teiste riikide kogemused siin ning kas see on poliitikasuund, millega riigid aktiivselt tegelevad?

Nr 210 • September 2022

Gruusia vaikne eemaldumine Läänest

Nii nagu on raske öelda, kas üks konkreetne sündmus viimase paarikümne aasta sees märgistab Venemaa otsustavat irdumist demokraatlikult arenguteelt, nii on seda raske öelda viimase kümne aasta Gruusia sündmuste kohta. Ometi on see irdumine toimunud ja seda Eesti, Euroopa Liidu, USA, kõigi Gruusia Lääne sõprade jõuetute katsete saatel Gruusiat rajal hoida.

Nr 210 • September 2022

Soome välkkiire pööre NATO poole

Kui Venemaa tungis jõhkralt Ukrainale kallale, võeti Soomes omaks arusaam, et julgeolekukeskkond on üleöö kardinaalselt muutunud. Avalik arvamus pakkus kindlat vundamenti poliitilisele arengule, mille käigus on Soome oma julgeolekupoliitika kiiresti ümber hinnanud.

Nr 210 • September 2022

Isolatsionismist ja neutraliteedist liidusolidaarsuseni – Rootsi tee NATO liikmeks

Kui Rootsi peaministri Magdalena Anderssoni valitsus esitas 18. mail Brüsselis NATO peakorteris Rootsi avalduse NATOga liituda, peeti seda mitmel pool õigusega ajalooliseks sündmuseks. Aga miks see juhtus? Ja miks pealtnäha nii kiiresti? Arusaamiseks on vaja arvesse võtta nii Rootsi julgeolekupoliitika minevikku kui ka hiljutisi arenguid.

Nr 210 • September 2022

Ukraina ülesehitamine – meie aja suurim geopoliitiline pusle

Ukraina ülesehitamine pole pelgalt purustatud hoonete asemele uute ehitamine, vaid peegeldab liitlassuhete muutumise kaudu ümbritsevat maailmakorda laiemalt. Riikide panustamine Ukraina ülesehitusse saadab jõulise sõnumi ka agressorist Venemaale.

Nr 210 • September 2022

Madridist edasi: tugevdatud kaitsehoiaku strateegia elluviimine

Kõige raualõhnalise ja külma sõja hõngulise kõrval, millega NATO liitlased teevad täiendavaid ja kiireid kaitseinvesteeringuid, näitas allianss ennast Madridi tippkohtumisel nüüdisaegse organisatsioonina, kes suudab liitlaste huvid kokku tuua ja lisaväärtust pakkuda ka uute tehnoloogiate vallas.

Nr 210 • September 2022

Euroopa Liidu ärkamine geopoliitiliseks jõuks

Sõda Euroopas, mida peetakse riigis, kes taotleb Euroopa Liidu liikmeks saamist, sunnib ühendust tegutsema hoopis teisel moel kui seni.

Nr 210 • September 2022

Euroopa tuumaenergeetika on haavatav

Venemaa brutaalne ja õigustamatu kallaletung Ukrainale purustas viimaks mitme Lääne valitsuse enesepettuse, et Moskvaga on võimalik dialoogi pidada, ning tõendas, et Venemaast kui energia-allikast sõltuvana asub Euroopa energiasüsteem geopoliitiliste murrangute meelevallas.

Nr 210 • September 2022

Läänemeri on taas esimene kaitsejoon

Venemaa sõda Ukrainas, Saksamaa paradigmavahetus (Zeitenwende), Soome ja Rootsi NATO liikmesuse taotlemine ning Taani ühinemine Euroopa Liidu ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitikaga tähendavad Läänemere piirkonnas põhimõttelist murrangut. Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Tony Lawrence vestles sõjaajaloolase, Hamburgi ülikooli emeriitprofessori dr Michael Epkenhansiga piirkonna julgeolekust ning Läänemere tähendusest minevikus ja tänapäeval.

Nr 210 • September 2022

Hiina viimane võitlus uue maailmakorra kehtestamise nimel

Mõttekoja Project 2049 juhtivteaduri Ian Eastoni värskelt ilmunud raamat „The Final Struggle: Inside China’s Global Strategy“ („Viimane võitlus: lahates Hiina globaalset strateegiat“) tutvustab lugejale Hiina poliitilise ladviku ja kommunistliku partei esimehe Xi Jinpingi mõttemaailma ning nägemust maailma tulevikust.

Nr 210 • September 2022

Venemaa sõda Ukrainas

Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus, 2022

Nr 210 • September 2022

Eesti koostöö ELi lõunanaabrusega: strateegilised eesmärgid ja fookus

RKK Eesti Välispoliitika Instituut, 2022

Nr 210 • September 2022

Abiandmiseks õigete tingimuste loomine Afganistanis ja teistes riikides

Rahvusvaheline Strateegiliste Uuringute Instituut, 2022

Nr 210 • September 2022

Kolme mere algatus: analüüsides riiklikke vaatenurki

Läti Rahvusvaheliste Suhete Instituut, 2022

Nr 210 • September 2022

Mida me võlgneme tulevikule: miljoniaastane vaade

William MacAskill (Oneworld Publications, 2022)

Nr 210 • September 2022

Ukraina sõjas: tee rajamine ellujäämisest võiduni

Kuninglik Kaitseuuringute Instituut (RUSI), 2022

Nr 210 • September 2022

ELi esindusdemokraatia sobitamine tulevikuga

Rootsi Euroopa Poliitikauuringute Instituut, 2022

Nr 210 • September 2022

Räni päästerõngas: lääneriikide elektroonika Vene sõjamasinate südames

Kuninglik Kaitseuuringute Instituut (RUSI), 2022

Nr 210 • September 2022