Martin Hurt
Autor
Martin Hurt
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur
Teemad:
Viimati uuendatud: 29. mai 2022, 14:46

Venemaa alustatud sõda Ukrainas jätkub, kuid praeguseks on territooriumide vallutamine praktiliselt seiskunud. Siiski tasub olla murelik tuleviku ees. Ukraina maksab jätkuvalt kõrget hinda nii inimeludes kui rahas. Euroopat tabanud rekordiline inflatsioon ja järjest kõrgemad energiahinnad tõstatavad küsimuse, kui kauaks jagub eurooplastel poliitilist tahet Ukrainat toetada.

Nr 210 • September 2022

Kui nn Washingtoni lepet võib nimetada NATO põhimääruseks, siis nn strateegilist kontseptsiooni kaitseorganisatsiooni tulevikku vaatavaks äriplaaniks. See dokument peaks kirjeldama ümbritsevat maailma ning sätestama strateegilised eesmärgid ja põhimõtted.

Nr 207 • November 2021

Venemaa (teoreetiline) Valgevene allaneelamine: mõju Intermariumi piirkonnale

Nr 202 • Oktoober 2020

Idanaabril on tekkinud võime kasutada sõjalist jõudu väga kiiresti, rünnataval riigil jääb minimaalselt aega vastumeetmete rakendamiseks.

Nr 129 • Mai 2014

Soomel ja Rootsil ei ole NATO-sse astumiseks kiirteed. Liikmeks astumist taotledes peavad nad tõendama, et suudavad täita NATO poliitilisi, sõjalisi, juriidilisi, ressursse ja julgeolekut puudutavaid nõudeid või vähemalt esitama plaani ilmsete vajakajäämiste kõrvaldamiseks.

10. jaanuar 2022

Miks päriselt Venemaa koondab vägesid Ukrainasse ja selle ümber, teab vaid president Vladimir Putin ja talle lähedal seisev sisering, kuid oleks rumal uskuda, et see jõudemonstratsioon pole seotud signaalidega, mida Moskva Kiievist ja lääneriikide pealinnadest saab. Lääneriigid ei tohi Venemaa infooperatsioonidest ja vägede koondamisest end päriselt ega näiliselt heidutada lasta.

21. aprill 2021

Kuidas mõjutavad märtsi keskpaigas avaldatud Ühendkuningriigi julgeoleku-, kaitse-, arengu- ja välispoliitika visioonid ning kaitseväe arengukava brittide sõjalist kohalolekut ja tegevuste aktiivsust Kirde-Euroopas ja konkreetselt Eestis?

30. märts 2021

Juuni lõpus Madridis NATO tippkohtumisele kogunevad NATO riigipead ja valitsusjuhid võtavad eeldatavasti vastu uue strateegilise kontseptsiooni. See tähtis dokument määratleb Euro-Atlandi piirkonda ähvardavad ohud ja selle, kuidas NATO neile reageerima peab. NATO peasekretäri abi kaitseinvesteeringute küsimuses Camille Grand räägib, mida on tema arvates oodata NATO viimaste aastakümnete tõenäoliselt kõige tähtsamalt tippkohtumiselt.

Nr 209 • Mai 2022