Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Mõelda välispoliitikast

Nr 25 • Oktoober 2005

Mõelda välispoliitikast

Just neil päevil kaks aastat tagasi ilmus Sirbi vahel esimest korda kuukiri Diplomaatia. Täna hoiate käes selle kahekümne viiendat numbrit - tegu on niisiis väikese sünnipäevaga.

Nr 25 • Oktoober 2005

Sõda või rahu?

See artikkel on kirjutatud neile, kes usuvad, et sõjad pole ainult üksikute kurjade juhtide leiutis, vaid näevad sõdade vallapäästmises laiemaid seaduspärasusi.

Nr 25 • Oktoober 2005

Mõttekojad, tõde ja demokraatia

Mõttekoda võiks olla koht, kus poliitikute praktilisus, ajakirjanike operatiivsus ja teadlaste põhjalikkus omavahel kokku saavad, leiab Edward Lucas.

Nr 25 • Oktoober 2005

Kas Eesti vajab mõttekoda?

Eestlased ei ole suutnud otsustada, kas mõttekoda on institutsioon, mis peaks ilmtingimata olemas olema, või on see midagi sellist, ilma milleta on võimalik ära elada.

Nr 25 • Oktoober 2005

Kriisihaldamise kunst või loodusteadus?

Rahvusvaheliste suhete teaduse võimalikkust ja vajalikkust välispoliitika tegijatele analüüsib Cambridge'i ülikooli doktorant Maria Mälksoo.

Nr 25 • Oktoober 2005

Kas julgeolekualasel tõlkekirjandusel on tulevikku?

"Milleks tõlkida eesti keelde raamatuid, millel on väga väike lugejaskond, kes loeb need niikuinii inglise keeles läbi?" küsivad skeptikud. Siiski, mõte on...

Nr 25 • Oktoober 2005

Kuidas valida, mida tõlkida

Iga raamat, mis tõlgitakse eesti keelde, rikastab kultuuri ja parandab meie arusaama maailmast. Julgeoleku- ja välispoliitika-alased raamatud annavad eestlastele eriti seda viimast. Tegu on ju teemadega, mis viiskümmend aastat ei kuulunud avatud debatti, ilmusid vaid ühesuunalised mõttetud tekstid, mis sobisid parimal juhul heaks pilamaterjaliks.

Nr 25 • Oktoober 2005

Baltimaad - kas "uue" Euroopa esmaasukad?

Ameerika kaitseministrit Donald Rumsfeldi seostatakse alati kahe asjaga: kiirustades ja halvasti ette valmistatud Iraagi avantüüriga, mis on arenenud täielikuks kaoseks, ning tema järskude, kuid enamasti siiski humoorikate märkuste ja solvangutega, mis eriti Euroopas on tekitanud hulga segadust. 2003. aasta jaanuaris, Iraagi kriisi kõrghetkel, paluti Rummie'l kohtumisel ajakirjanikega selgitada, miks Euroopa seisab nii väga vastu ameeriklaste poliitikale Saddam Husseini suhtes.

Nr 25 • Oktoober 2005

Kahjude ja kaotuste kokkuvõte

Vahekokkuvõttena rohkem kui kümneaastasest tööst jõudis 2005. aastal kaante vahele okupatsioonide repressiivpoliitika uurimise riikliku komisjoni, mis on asjatundjate seas rohkem tuntud kui ORURK, ülevaade Eesti riigi ja rahva poolt Teise maailmasõja ajal alanud ja Eesti iseseisvuse taastamisega lõppenud okupatsioonide ajal kantud kaotustest. Tehtud töö on suur ja tegijad väärivad kõigiti tunnustamist, seda enam, et alguses oli uurimistöö komisjoni egiidi all tegijatele rohkem auamet kui leivakõrvase teenimine.

Nr 25 • Oktoober 2005

Käsk number üks - saavutada täiskontroll - on täidetud

Eesti pressis lõi hiljaaegu nädalaks-kaheks lõõmama debatt, et kas eestlane ikka teab midagi Venemaast. Paraku arutelust midagi enamat välja ei kasvanud ning teema kustus vaikselt. Kuid see küsimus, mis paratamatult mõjutab meie tulevikku ja millest on tuhat aastat sõltunud meie minevik, ei kao kuhugi.

Nr 25 • Oktoober 2005

Lumejänesed

Nr 25 • Oktoober 2005