Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Müüride langemise aegu

Nr 71/72 • August 2009

Müüride langemise aegu

1989. aastal kukkus kokku Berliini müür. Või ehk polegi nõnda kõneleda päriselt õige ega õiglane. Kätkeb selline väljenduslaad ju eneses viidet passiivsele, otsekui iseeneslikult, raskusjõu mõjul toimunud sündmusele. See 28 aastat püsinud Euroopa lõhestatuse sümbol kisti maha berliinlaste kätega. Samad käed kandsid müüri hiljem ka kivi kivi haaval laiali.

Nr 71/72 • August 2009

Iraani röövitud valimised

Vastuseis president Ahmadinejadi teisele ametiajale ja valimiste korraldamise viisile on ühendanud kõiki Iraani ühiskonna kihte. Kuigi võim riigis on koondunud kõrgeima juhi kätte, on ühinenud opositsioonijõud põhjustanud režiimile tõsiseid vapustusi.

Nr 71/72 • August 2009

Julgeolekupoliitiline reset

USA-Venemaa suhetes käsitsetakse viimasel ajal reset-nuppu. Taolist nuppu vajab ilmselt ka Eesti julgeolekupoliitiline kogukond.

Nr 71/72 • August 2009

Revolutsiooni ja evolutsiooni kaks aastakümmet

Erinevalt omaaegsest Euroopat ähvardanud kommunismitondist ei kujuta praegune vaevaliselt komberdav kommunismi-zombi meie tulevikule enam eksistentsiaalset ohtu. Mis aga ei tähenda, et tulevik oleks tingimata helge ja ohutu.

Nr 71/72 • August 2009

Suurte ootuste aasta

Eestis algas ja lõppes 1989. aasta igati lootusrikkalt. Ent pikalt ajadistantsilt tagasi vaadates tekib paradoksaalne mulje, et ükski 1989. aasta suurtest võitudest ei andnud pikemaajalisi tulemusi.

Nr 71/72 • August 2009

Vähetallatud tee: Balti riikide iseseisvuse toetamine

Pärast seda, kui Islandist sai esimene riik, mis tunnustas Balti riikide iseseisvust ja rajas nendega ametlikud diplomaatilised suhted, selgus peagi, et Hannibalssoni poolel oli ka ajalugu.

Nr 71/72 • August 2009

1989 - annus mirabilis

Meil tuleb leppida tõsiasjaga, et üleminek demokraatiale ei kulge enamikus maailmas kaugeltki nii kiirelt ja libedalt nagu Kesk-Euroopas.

Nr 71/72 • August 2009

Slovakkia raske tee demokraatiale ja Euroopa perre

Täna, kakskümmend aastat pärast sametrevolutsiooni, kuusteist aastat pärast sametlahutust ja viis aastat pärast ühinemist ELi ja NATOga, on Slovakkia tavapärane Euroopa riik.

Nr 71/72 • August 2009

Tankid Taevase Rahu väljakul

Miks ei võiks tulevikus ka Hiinast saada demokraatlikku maad sarnaselt Jaapanile, Lõuna-Koreale ja Taiwanile?

Nr 71/72 • August 2009

Nõukogude piiratud väekontingendi saabumine ja lahkumine

1989. aastal oma väed Afganistanist välja viinud Moskval puudus tahe tegeleda riigiehitamisega.

Nr 71/72 • August 2009

Iisrael ja Iraani valimised

Seni on Iisrael olnud Iraani 12. juuni valimiste kommenteerimisel suhteliselt passiivne, kuid on selge, et peaminister Benjamin Netanyahu valitsus jälgib sündmusi väga tähelepanelikult. Saksa ajakiri Der Spiegel väitis hiljaaegu, et Iraani presidendivalimised veensid Iisraeli valitsust, et Iraani tuumaprobleemi lahenduseks pole mitte kõnelused, vaid sõjalise jõu kasutamine.

Nr 71/72 • August 2009

Ümbermõtestatud suveräänsus

Euroopa Komisjoni endine välissuhete volinik Chris Patten annab oma viimases raamatus "What Next? Surviving the Twenty-First Century" aimu, missuguste teemadega peaksid kokku puutuma Euroopa asjades kaasa rääkida soovivad poliitikud. Kas on see häälte jahtimine odavate loosungitega?

Nr 71/72 • August 2009