Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Läänemere lained

Nr 73 • Oktoober 2009

Läänemere lained

Diplomaatia septembrinumbris on juttu Läänemere regioonist. Teema pole just kõige moodsam ega kuumem – nagu Alyson Bailes ning Kristmundur Ólafsson õigusega nendivad, võib Euroopa-sisest subregionaalset koostööd kutsuda Euroopa koostöövormide Tuhkatriinuks: see ei ole meedias populaarne teema ega pane teadlasi analüüsijanus sulge haarama.

Nr 73 • Oktoober 2009

Stoltenbergi raport: kas Põhjamaade koostöö ärkab uuele elule?

Stoltenbergi raporti juurutamine tähendaks, et Põhjamaad võtaks oma tuleviku enda kätesse suuremal määral, kui seda on kordagi tehtud pärast 1940. aastate teist poolt, mil tõusetus – ja jäeti kõrvale – Põhjamaade ametliku kaitsepakti koostamise idee.

Nr 73 • Oktoober 2009

Meretranspordist tulenev naftareostuse oht Soome lahel

Naftareostuse riski vähendamisel ning kriisisituatsiooni ohjamisel on parimaks strateegiaks rahvusvaheline koostöö.

Nr 73 • Oktoober 2009

Balti muremõtted

Üheskoos jagub Läänemere-äärsetel riikidel raha, inimesi ja relvastust, et luua tõhus piirkondlik julgeolekusüsteem, mis heidutab ka kõige salakavalamaid ja metsikumaid Kremli kurikaelu.

Nr 73 • Oktoober 2009

1989. aasta tagantjärele tarkusega: 20 aastat hiljem

Lääne arusaam demokraatiast oli selles mõttes vägagi puudulik, et ei osatud arvestada kommunismilt päritud kultuurilise kapitali rolliga demokraatia edendamises ja kodanikutunde tekitamises.

Nr 73 • Oktoober 2009

Soometumise lätetel

Täna, kui Venemaa kuulutab oma erihuvisid postsovetlikus ruumis, on kasulik selgusele jõuda soometumise tehnoloogia mõningates nüanssides.

Nr 73 • Oktoober 2009

Läänemere strateegia - unikaalne algatus regiooni elukvaliteedi parandamiseks

Muutunud ja muutuva maailmaga, globaliseerunud maailmaga, tihedama konkurentsiga maailmaga silmitsi seistes peame otsima uusi lahendusi, mis aitavad meil säilitada konkurentsivõimet ning Euroopale iseloomulikku elukvaliteeti, millega me tänaseks harjunud oleme.

Nr 73 • Oktoober 2009
USA

Geopoliitilise "kristallkuuli" nägemused

Elu keerulises ja dünaamilises maailmas sisaldab ikka endas tublisti ebakindlust. See jälitab meid lakkamatult ning tekitab tormilistel aegadel erakordset ängi. Me ei tea, mida toob tulevik isegi rahu ja tasakaalu valitsemise ajal, kõnelemata siis juba ajast, mida iseloomustavad sõjad, konfliktid ja muud võimsad ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised (ning üha enam ka keskkonnaga seotud) kataklüsmid.

Nr 73 • Oktoober 2009

Välisläänemerekalad Kanadas

Nr 73 • Oktoober 2009