Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Saladusse mähitud mõistatus?

Nr 46 • Juuni 2007

Saladusse mähitud mõistatus?

Püüdlustel mõista ja mõtestada Venemaa käitumist, selle motiive ning neid kujundavaid allhoovusi on läänes soliidse pikkusega ajalugu. Mõnikord on osutatud sedavõrd suurele veelahkmele maailmatunnetuses ja väärtushinnanguis, et mõistmine tunnistatakse kui mitte võimatuks, siis vähemalt üdini kontimurdvaks. Sellistel puhkudel on kombeks tsiteerida Winston Churchilli niigi viledaks viidatud tähendamissõna Venemaa kui saladusse mähitud mõistatuse kohta.

Nr 46 • Juuni 2007

Venemaa välispoliitika sisetegurid: majandushuvid, identiteet, stabiilsus

Venemaa välispoliitika eripalgelisus eri situatsioonides ei tulene mitte hoolikalt läbi mõeldud kavalast plaanist, vaid on paljuski mitmete sisepoliitiliste tegurite vastastikuse mõju ja kattumise tagajärg.

Nr 46 • Juuni 2007

20. sajandi suurim geopoliitiline tragöödia

Suutnuksid Venemaa ja venelased avalikult lahti öelda vägivallast, valedest ning väärustest, vabanenuksid nad suurest osast oma praegustest alaväärsuskompleksidest ja võinuksid alustada uuelt leheküljelt.

Nr 46 • Juuni 2007

Vasallriigid

Venemaal usutakse, et Eesti on nii ehk naa sõltuv riik: kui ta ei ole enam Venemaa “vasall”, on ta mõne teise riigi “vasall”.

Nr 46 • Juuni 2007

Vene natsionalism ja “põlvedelt püstitõusmine”

1990. aastatel tundsid venelased lisaks majandusraskustele, et ka nende rahvuslikku uhkust on sügavalt solvatud, nad on põlvili surutud. Nüüd on toimunud pööre, tulnud ka aeg hakata “solvajatele” kätte tasuma.

Nr 46 • Juuni 2007

Kommunismiohvrite monument Washingtonis

Kommunismi kuritegude teadvustamisel ei tohi mingil juhul väsida, praeguseks kergelt kuuma rauda tuleb täie jõuga edasi taguda.

Nr 46 • Juuni 2007

Mineviku tulevik

Eesti ajaloo esitamine maa, mitte rahvuse ajaloona vabastaks meid tõe huvides nii mõnestki kammitsevast sundusest.

Nr 46 • Juuni 2007

Aprillikriisi õppetunnid

On väga tõenäoline, et Venemaa õpib viimase kriisi ajal tehtud vigadest. Kas Eesti suudab sedasama?

Nr 46 • Juuni 2007

Balti ajalugu Vene vaatevinklist

Venemaa viimasel ajal hoogustunud propagandasõda Balti riikide vastu annab endast järjest rohkem märku ka raamatulettidel. Kui veel mõni aeg tagasi andsid Venemaal ilmuvate ajalooraamatute seas tooni küllalt tõsiseltvõetavad uurimused, siis praeguseks on olukord muutunud. Uue doktriini kohaselt ajalugu ajaloolaste uurida enam ei jäeta – keskvõimu kehtestatud ajalookäsitus tuleb viia nii teadusasutuste kui ka avalikkuseni. Raha selleks ei säästeta ning nii ongi üksteise järel valminud nii raamatud kui dokumentaalfilmid, mis peavad paljastama lääne ja eriti Balti riikide ajaloovõltsijaid.

Nr 46 • Juuni 2007
Nr 45
Mai 2007
arrow_forward