Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Eesti ja Läti. Erisuhte anatoomia

Nr 47 • August 2007

Eesti ja Läti. Erisuhte anatoomia

Lätil ja Eestil on erisuhe. Mõlema maa presidendid on oma ametiaja ühe esimestest visiitidest teinud kas Riiga või Tallinnasse. Eesti kaitseväelastele on Läti polügoonid pea sama tuttavad kui Võrumaa-Harjumaa metsad, tippjuhid Tallinnast käivad Riias tööl ja lõunaeestlased osturetkedel. Kristian Jaak Peterson pani mõned oma kõige mõjukamad luuleread kirja Riias. Ning ühe riigi edu Eurovisioonil – vahest banaalsel, kuid masside psühholoogia osas siiski kõnekal popkultuuriüritusel – teeb rõõmu ka inimestele teisel pool piirijoont.

Nr 47 • August 2007

Läti on sõber

Eesti riik püsib iseseisva, rikka, tugeva ja kindla Läti riigi kõrval palju julgemalt, kindlamalt ja tugevamalt kui vastupidisel puhul. Geopoliitilised tõsiasjad on määranud meid sammuma ajalooradadel koos ja kui me seda korralikult ja kannatlikult, vastastikuseid huve ja ühist kasu silmas pidades teha ei oska, siis häda meile!

Nr 47 • August 2007

Balti mäluofensiivi esileedi

Vīķe-Freiberga ajaloopoliitika ei ole mingi järjekordse Ida-Euroopale ainuomase patoloogia väljendus, vaid nähtus, mis on tüüpiline praegusele arengujärgule Baltimaade rahvaste ja laiemalt idaeurooplaste postkolonialistlikus identiteediloomes.

Nr 47 • August 2007

Mõtteid Läti ja Eesti riigikaitsest

Kas Eesti võiks riigikaitse ümberkorraldamisel juhinduda Läti eeskujust?

Nr 47 • August 2007

Majandusliku kallakuga kõrvaltvaade Läti arenguteele

Majandusgrupeeringutel ja nende juhtidel, keda Lätis tihti ka kohalikeks oligarhideks kutsutakse, on olnud kuni viimase ajani suur mõju kõigile juhtivatele Läti poliitilistele parteidele nende ideoloogilisest suunitlusest sõltumata, parteide kaudu aga ka riigi infrastruktuuriettevõtetele.

Nr 47 • August 2007

Läti meie omast erinev energeetika

Eesti ja Läti energiasüsteem täiendavad teineteist: Eesti ekspordib suure osa Lätile vajalikust elektrist, Läti hüdrojaamad aitavad aga Eesti elektrisüsteemil hakkama saada kiirete tarbimise muutustega.

Nr 47 • August 2007

Läti jõudmine

Läti anno 2007: ajal, mil meil lõpuks on olemas võimalus mõjutada ja osaleda Euroopa Liidu ja NATO seisukohtade formuleerimises, on Läti ühiskond tegelenud hoopiski oma siseprobleemidega.

Nr 47 • August 2007