Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Gravitatsiooniseadused

Nr 74/75 • November 2009

Gravitatsiooniseadused

Venemaa ja Lääne omavahelised suhted tunduvad hetkel hõljuvat maa ja taeva vahel, ajutises üleminekufaasis. Mõlemad tahaksid küll lennata, kuid justkui mitte eriti kõrgelt ja mitte eriti kaugele. Lääs esirinnas president Barack Obama administratsiooniga üritab positiivseks hõlmamiseks kasutada Bushi ajastul unarusse jäänud välispoliitika instrumenti - vormilt pragmaatilist diplomaatiat. Tuumarelvastuse vähendamine, koostöö Iraani mõjutamiseks ning Afganistani sõda on peamised sõlmpunktid, millega hakkamasaamisel tahab Washington loota Moskva abile. Loetelu, mis viimase poole aasta jooksul on muutunud juba peaaegu mantraks.

Nr 74/75 • November 2009

Kuidas suhtuda Venemaa välispoliitika "humanitaarsesse dimensiooni"?

Venemaa eesmärgid ühtse "vene diasporaa" kujundamiseks ja Eesti riigi soov siin elavat venekeelset elanikkonda paremini integreerida on omavahel võistlevad kontseptsioonid.

Nr 74/75 • November 2009

Soome kogemus Eestile eeskujuks?

Kuni teine pool suhtumist ei muuda, pole Eestil tagatisi, et Soome eeskuju järgimine viiks Ida-suhete paranemiseni.

Nr 74/75 • November 2009

Pragmaatilise välispoliitika ja riiklike huvide järgimise kasust

Eesti tähtsaimateks riiklikeks huvideks on meie ühiskonna õitseng ja julgeolek, mistõttu just need peavad alati seisma meie välispoliitika keskmes.

Nr 74/75 • November 2009

Mõrvatellijad ja seaduspõhine lähenemine

Lääneeurooplastele on Eesti Vene-probleemi mõnigi kord raske seletada - sel lihtsal põhjusel, et Venemaa, mida kogeme meie ja Venemaa, mida kogevad nemad, on nii erinevad.

Nr 74/75 • November 2009

Liberaalne pilk Vene välispoliitikale

Vene liberaalidel ei ole ühist positsiooni ega õigupoolest üldse mingit positsiooni küsimustes, mis puudutavad välispoliitikat, Venemaa kohta maailmas ja eriti suhteid Läänega. Lilija Ševtsova püüab asja parandada.

Nr 74/75 • November 2009

Julgus mõelda oma peaga

Kui olukord näis 1939. aastal lootusetuna ning valida oli ainult halbade ja veel halvemate lahenduste vahel, tegi Soome instinktiivselt seda, mis süda ütles. See ja julgus ise otsustada osutus kokkuvõttes ainsaks ratsionaalseks strateegiaks.

Nr 74/75 • November 2009

Eesti kümme aastat WTOs - fakte, meenutusi, kommentaare

Kui me poleks liitunud WTOga, oleks ka ELi liikmesuseni jõudmine parimal juhul edasi lükkunud.

Nr 74/75 • November 2009

... ja Venemaa meelest ei lähe

Peame õppima Venemaaga elama mitte tema ambitsioone heaks kiites, vaid neid igapäevaselt ennetades ja vajadusel tõrjudes.

Nr 74/75 • November 2009

Washingtoni ja Moskva suhted Obama-ajastul

Hoolimata tervest reast nõrkustest on Venemaa maailmas üks väheseid riike, kus endiselt pühendutakse strateegilisele mõtlemisele. See muudab Moskva nii Washingtoni võimalikuks vastaseks kui ka võimalikuks oluliseks partneriks.

Nr 74/75 • November 2009

Venemaa ja Lääs: mäng reeglite järgi?

Venemaa ei ole enam kaugeltki revolutsiooniline jõud, vaid peab positsioonisõda normide ja väärtuste tõlgendamise pärast, pidades neid samas universaalselt kehtivaks.

Nr 74/75 • November 2009

Eesti huvid Euroopa Liidus?

Eesti üritab ELis väga ettevaatlik olla. Mitte eriti poolt, mitte eriti vastu. Samas on päris mitmeid asju, kus võiks näidata algatust ja ka silma paista.

Nr 74/75 • November 2009

Kus asuvad uued Afganistanid?

Läbikukkunud riikide saamist terrorismi pesaks on võimalik välistada, aga selleks tuleb tegutseda juba täna.

Nr 74/75 • November 2009

Kasulik pilk angloameerika paradigmast väljaspoole

Prantsuse mõtlejate vaateid rahvusvahelistele suhetele ei levi Eestis just ülearu tihti. Eks põhine see arvustuski ingliskeelsel variandil Prantsuse rahvusvaheliste suhete instituudi vanemnõuniku Dominique Moisi kirjutatud raamatust. Kuid loota samas, nagu suudaksid kõik lugeda rahvusvahelistest suhetest raamatuid prantsuse, saksa, rootsi, hiina, jaapani ja teistes keeltes, oleks ka naiivne.

Nr 74/75 • November 2009

Soometu Santa

Nr 74/75 • November 2009