Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Tõusva päikese maa – uute muutuste ootel?

Nr 41 • Jaanuar 2007

Tõusva päikese maa – uute muutuste ootel?

Läänemaailmas, mille välispoliitiline mõte on viimastel aastatel keskendunud teadagi põhiliselt Lähis-Idale, on Jaapan leidnud mainimist ja arutamist kui positiivne näide, kui riik, mis demokratiseeriti. Leitakse, et kui õnnestuks Lähis-Idas saavutada sama mis Jaapanis, siis olekski kõik hästi.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Jaapanliku elukorralduse kultuurilised ja ajaloolised juured

Tõusva päikese maa tänane võimsus on paradoks, mis viitab “õigete” moderniseerimismudelite puudumisele.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Peaminister silmitsi tuumarelvaga

Sõjajärgsetel aastakümnetel on Jaapani kaitsepoliitika olnud üks tulisemaid ja valulikumaid teemasid, mis on lahutanud parteid vasak- ja parempoolseteks, tekitanud massilisi rahvarahutusi 1960. aastatel ja millest on saanud diplomaatiline kaart Aasia riikides.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Morist Abeni: Jaapani peaministrite okkaline teekond

Kord olevat Jaapani kunagine peaminister Yoshiro Mori saanud kokku Bill Clintoniga ning teinud viimast tervitades väikese keeleapsu: “How are you?” asemel “Who are you?”. Clinton, arvates, et tema Jaapani kolleeg naljatleb, otsustas samal toonil vastata ning sõnas: “I’m Hillary’s husband, and you?” – “Me too,” vastanud Mori.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Üksmeelsed täiskasvanud

Ühendriikidel ja Jaapanil on kõigiti alust oma liitu tugevdada.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Jaapani-Vene piirivaidlus ja riikide juriidiline välispoliitika

Riikide arusaamist rahvusvahelisest õigusest kujundavad suurel määral nii nende huvid kui ka ajalugu.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Jäätis aatomipommi epitsentris

Ma jõuan kohale 61 aastat, kolm kuud ja 50 minutit pärast pommi lõhkemist. Kõigepealt sõidan bussiga õigest kohast mööda. Siis trammiga tagasi. Nagasaki trammid tunduvad kuidagi lõbusalt vanamoodsad, lahtised ja kolisevad. Neis oleks nagu alles midagi tollest vanast Nagasakist, mis oli Jaapani kõige avatum ja eurooplasterohkem linn.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Lõuna-Kuriilid, pärlid minu mälestustes

Matkasin Kunaširil, Šikotanil ning Iturupi saarel sõpradega 1990. aastal. Sisimas oli mul kogu aeg teadmine, et ükskord hindan ma selle veel ümber oma esimeseks reisiks Jaapanisse. See Vene Jaapan nägi oma viletsuses välja nagu mis tahes muugi maavarade poolest rikas, aga lagastatud kolgas Venemaal. Kui vana transpordilennuk ei olnud napsitanud piloodi käes kaks korda järjest maandumisrajale pihta saanud, otsustas lendur, et kui see trikk tal ka kolmandat korda ei õnnestu, pöörame tagasi Sahhalinile.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Saared maailma lõpus

Jaapani kirdetipp tundub seal seisjale kui maailma lõpp. Paremat kätt on Vaikne ookean, vasakul Jaapani meri, selja taga kitsas neem, mis viib tagasi Hokkaidole. Otse ees aga paistab paar tühja tuulist heinast maalappi. Need on Habomai saared, vaidlusaluste Põhjaterritooriumide väikseimad tükid – nii kutsutakse neid Jaapanis – ehk Lõuna-Kuriilidest, nagu öeldakse Venemaal.

Nr 41 • Jaanuar 2007

Ignorants

Nr 41 • Jaanuar 2007