Vinduvate kriiside aasta
Pilguheit olulisematele välispoliitilistele arengutele lõppeval aastal 2010.
Tavarelvastuse piiramine Euroopas – taastuv suurus või kustuv täht?
Mõned aastad tagasi kirjutasin Diplomaatias artikli relvastuskontrollist ja desarmeerimisest. Muuhulgas käsitlesin seal ka Euroopa tavarelvastuse piiramise lepingut ja selle ümber toimuvat.
“Moskva embuses” (Euroopa tango, taktimõõt 4/4)
Hoolimata Venemaa lähenemiskatsetest Nato ja Euroopa Liidu suunas kumab Kremli lähedaste ideoloogide sõnadest läbi autoritaarsuse ja imperialismi vaim.
Kiire dekoratsioonide vahetamine
Venemaa ja NATO suhete “taaskäivitumise” taustal võib näha mõlema osapoole endise võimsuse hääbumist.
Nurjunud riigist tasapisi demokraatiaks – Moldova juhtum
Äsjased valimised osutavad, et demokraatia Moldovas areneb vaevaliselt, kuid areneb siiski.
Birma “distsiplineeritud demokraatia”
Aung San Suu Kyi vabastamine ei tähenda veel Birma “Mandela momenti”.
NATO 3.0 – juhiseid allalaadimiseks
NATO Lissaboni tippkohtumine ajaloolisim tulemus on uue strateegilise kontseptsiooni vastuvõtmine.
Lissaboni mõju küberjulgeolekule
NATO uues strateegilises kontseptsioonis mainitakse küberjulgeolek esmakordselt võrdväärselt teiste julgeolekuvaldkondadega.
Moldova haavatud identiteet
Moldova habras rahvuslik identiteet kipub kahe suure naabri, Venemaa ja Rumeenia vahele ära kaduma.
Birma – kaitstud maailma eest
Birmat ehk ametlikult Myanmari valitsev hunta õigustab demokraatia allasurumist vajadusega kohalikku kultuuri lääne imperialismi eest kaitsta.
Maailma demokraatiatel on palju ühist
Näiliselt on demokraatiaga kõik hästi. 1970ndatel alganud demokraatia kolmas laine on toonud valimisi ning vabadusi Lõuna-, Kesk- ja Ida-Euroopale, Ladina-Ameerikale, Aafrikale, Kagu- ja Kirde-Aasiale.
Vereurmas maa
Kohustusliku kirjanduse loetelu koostamine Euroopa idaosa viimase sadakonna aasta ajaloo teemal on õige pingeline ja raske tegevus. Mina paneks esikümnesse Czesław Miłoszi „Vangistatud mõistuse” koos Kundera romaanide, Ahmatova luule, Mandelštami mälestuste, Solženitsõni „Ivan Denissovitši” ja Djilase „Uue klassiga”. Venclova ja Brodski peavad ka sinna mahtuma. Niisiis on kellegi, kes pole sellest piirkonnast pärit, äramahutamine päris keeruline.
Maha vaikitud allianss
Telgitaguse diplomaatia olemasolu kahe riigi vahelistes suhetes ei ole midagi uut. Hea näide on Sasha Polakow-Suransky raamatus käsitletud Iisrael ja Lõuna-Aafrika Vabariik – kaks riiki, mis ei kuulunud külma sõja ajal kumbagi domineerivasse blokki ning kogesid rahvusvahelist survet oma poliitika muutmiseks.