Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Kelle venelased?

Nr 147 • November 2015

Kelle venelased?

Kellele kuulub meie venelaste süda? Säärasele keerulisele küsimusele, ehkki muidugi veidi akadeemilisemas vormis, on üritanud vastust leida Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse uurimistöö, mille viisid läbi Riina Kaljurand ja Jill Dougherty. Ja vastus pole sugugi lihtsamate killast: nad võivad toetada samaaegselt Venemaa presidenti Vladimir Putinit, aga olla kindlad, et Eestis ei kordu Ukraina stsenaarium. Pealegi, nagu nendib Riina Kaljurand uurimusel põhinevas avaloos, ei ole kausaalset seost meie venelaste Vene TV vaatamise ja nn Krimmi stsenaariumi vahel.

Nr 147 • November 2015

Virtuaalne Venemaa Eestis: Vene meedia mõju Eestis elavale venekeelsele elanikkonnale

Venekeelne elanikkond tunnetab enda olemist eesliinil.

Nr 147 • November 2015

Poola parempoolsus: populismi talumatu kergus

Poola äärmuse poole suunduvad parteid pole erinevalt oma Lääne-Euroopa analoogidest Vene-sõbralikud.

Nr 147 • November 2015

Tagahoovi iseseisvumine: Ladina-Ameerika maailmaareenil

Pehme jõud võib nii mõnelgi korral olla parem retsept riikidevaheliste suhete parandamiseks kui relvad.

Nr 147 • November 2015

Putini endine kõnekirjutaja: Venemaal hakatakse nõudma muutusi

Pikemas perspektiivis ei paista toetus Kremlile raudkindel olevat.

Nr 147 • November 2015

Kas lõputu kasinus on ikka nii hea idee?

Juba pikemat aega – vähemalt 2009. aastast – on Euroopas tavatsetud rääkida avaliku sektori võlakriisist (sovereign debt crisis). Turgude usalduse taastamiseks nähakse (ainu)võimaliku lahendusena valitsuste kulutuste radikaalset piiramist ehk kasinuspoliitikat (austerity). Selline meetod (või „ravim“) on vesi nende ideoloogilistele ringkondade veskitele nii Euroopas kui Põhja-Ameerikas, kes on juba alates 1970. aastatest on rääkinud valitsuse kulutuste piiramise vältimatusest ning heaoluriigi tagasitõrjumisest, mida demokraatia tingimustes on olnud siiani raske teha.

Nr 147 • November 2015

Raske lugemine raskete emotsioonidega

„Veremaadest“ ja „Punasest printsist“ eesti lugejale tuttav Yale’i ülikooli ajalooprofessor Timothy Snyder on seekord pööranud oma uues raamatus „Black Earth. The Holocaust As History And Warning“ tähelepanu teemale, mis siiani kütab kirgi Eestis ja mujalgi ning mida on mõnikord üritatud ka „ajalooväliseks“ sündmuseks muuta – see on holokaust.

Nr 147 • November 2015

Saksa päkapikud

Nr 147 • November 2015