Jäta menüü vahele
Nr 147 • November 2015

Kelle venelased?

Kellele kuulub meie venelaste süda? Säärasele keerulisele küsimusele, ehkki muidugi veidi akadeemilisemas vormis, on üritanud vastust leida Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse uurimistöö, mille viisid läbi Riina Kaljurand ja Jill Dougherty. Ja vastus pole sugugi lihtsamate killast: nad võivad toetada samaaegselt Venemaa presidenti Vladimir Putinit, aga olla kindlad, et Eestis ei kordu Ukraina stsenaarium. Pealegi, nagu nendib Riina Kaljurand uurimusel põhinevas avaloos, ei ole kausaalset seost meie venelaste Vene TV vaatamise ja nn Krimmi stsenaariumi vahel.

Foto: ITAR-TASS / Scanpix

Võivad muutuda ka Venemaa enda olud. Putini endine kõnekirjutaja Abbas Galljamov nendib intervjuus Diplomaatiale, et Kreml võib oma tähelepanu välispoliitikalt siirda sisepoliitikale. „Seda uut strateegiat võib nimetada nii – „korra majja löömine“. Ühiskond on veendunud, et kõrged ametnikud on kõrvuni korruptsioonis sees – järelikult hakkab Putin selle korruptsiooniga võitlema. Hakatakse kriminaalasju algatama ja tulevad kõlavad arestid. Eriti regioonides, sealsete kõrgemate ametnike seas,“ nendib Galljamov.

Varssavi ülikooli doktorant Anna Tiido kirjutab Poola valimiste mõjust Poola sise- ja välispoliitikale.

Ladina-Ameerika pole olnud Eesti meedias väga nähtaval kohal. Seda viga üritab nüüd parandada Mele Pesti, andes ülevaate USA-Kuuba suhetest, Brasiiliast, Argentinast ja teistestki selle piirkonna riikidest.

„Ladina-Ameerika tulevikku määrab paljuski nn lõunakoonuse kahe võimsa daami – Cristina Kirchneri ja Dilma Rousseffi – juhitud suurriikide arengusuund. Kas 12 aastat kestnud perekond Kirchnerite võim Argentinas jätkub sama riigikeskse protektsionistliku presidendi või hoopis majanduse kiiret avamist lubava äriringkondade kandidaadi võiduga, selgub juba detsembriks. Esimeses valimisvoorus sai Wall Streeti lemmik Mauricio Macri ennustuste vastaselt pea sama palju hääli kui Kirchneri soosik Daniel Scioli. Teine suur küsimus on: kas Dilma suudab Brasiilia ohjad taas endale haarata, majandust elavdada ja 2016. suveolümpia riigi kasuks ning kasvuks pöörata?“ küsib ta.

Märt Trasberg Tulane’i ülikoolist ja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski on lugenud vastavalt Mark Blythi ja Timothy Snyderi uusi raamatuid.