Jäta menüü vahele
Nr 65/66 • Jaanuar/Veebruar 2009

Muuta maailma läbi hirmu

Mullu novembri lõpus suutsid kümme meest kolmeks päevaks täita maailma teleekraanid ja ajalehtede esiküljed sõnumitega Mumbaist, India suurimast ning rahvarohkuselt maailma teisest linnast. Selle kümmekonna sõnumit edastasid kaadrid tulevahetustest, plahvatustest ning eelkõige – ohvritest. Terrorirünnakud pole India jaoks küll midagi uut, kuid Mumbais toimunu ristiti õige pea India enese 11. septembriks.

Kaaperdatud kalatraalerilt subkontinendi rahanduspealinnas randunud meeste sihtmärgiks võisid küll olla hotellid, kohvikud ja raudteejaam, kuid nende ründamine koos veresauna vallandamisega ei olnud eesmärgiks omaette. Ohvrid olid kõigest vahend. Eesmärgid olid mujal.

Neist ehk üks ja vast kõige vahetum, käegakatsutavani võis olla India ja Pakistani vahel pea pool sajandit küdenud konflikti ajutine lõkkelepuhumine. Islamabad oli hiljuti riigi ühest servast teise ümber paigutanud suured väeüksused ning varem India poolt lähtuva võimaliku ohu tõrjeks mõeldud sõdurid ahistasid juba mõnda aega Mumbai ründajate mõttekaaslasi Pakistani-Afganistani piirialadel… Skaala teise otsa jääb ehk ajas ja ruumis laiahaardelisem ning abstraktsem pürgimus islamiriigi kehtestamisele Lõuna-Aasias.

Muuta jõuvahekordi, poliitilisi tingimusi, maailmakorda läbi hirmu külvamise ja selle kaasabil ongi terrorismi tegelik eesmärk.

See mehhanism on ammune. Tuhat aastat tagasi kasutas Lähis-Idas tegutsenud assassiinide salasekt sunniitliku eliidi liikmete avalikke, demonstratiivseid mõrvu oma vastaste heidutamiseks. Vähem kui pooleteise sajandi eest püüdlesid Venemaa terroristid tsaariperekonna liikmete mõrvamise abil õiglasema ühiskonna poole. Tänapäeva massiohvritega terrorirünnakutes on sihtmärgiks tavaliselt argised, poliitilise või usuelu ladvikust eemalseisvad inimesed. Nemad muudab ründeobjektina relevantseks massimeedia ja avalik arvamus.

Seotud artiklid