Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Igavad valimised ja tundmatu tulevik

Nr 55 • Märts 2008

Igavad valimised ja tundmatu tulevik

1996. aasta juunis oli Venemaal õhk ärevusest ja pingetest paks. Kas Zjuganov või Jeltsin, seisis küsimus, ja vastust ei teatud. Ning tegelikult, mida see vastus andnukski?! „Teie Eestis, kui te hääletate ühe või teise poliitiku poolt, vähemalt enam-vähem teate, mida te saate, kui ta võidab,“ arutles üks noor blond venelanna tol kaugel suvel Eesti saatkonnas diivanil istudes. „Aga meie ei tea üldse. Kui saabki Jeltsin presidendiks – mis siis juhtub? Mida ta teeb? Milline on tulevik? Mitte midagi ei tea.“

Nr 55 • Märts 2008

Putini pärand: vajadus olla paindlik

Kui Venemaa positsiooniks on kõigest „meie oleme teie ettepaneku vastu”, siis muutub tupik Lääne suunal veel umbsemaks, Ida suurriigid, eelkõige Hiina ja Iraan, hakkavad aga aina enam Venemaad ära kasutama oma eesmärkide teostamiseks „mängudes” Läänega.

Nr 55 • Märts 2008

Kuidas rahvusvaheline õigus päästis Eesti - ja kuidas Eesti päästis rahvusvahelise õiguse

Alati, kui rahvusvaheline õigus osutas Eestile abi, tekitasid Eesti sammud ja teiste riikide toetus neile sammudele täiendava pretsedendi rahvusvahelise õiguse põhimõtete toetuseks, mis tähendas seda, et Eesti ei tugevdanud mitte ainult rahvusvahelise õiguse konkreetset põhimõtet, vaid ka selle teisi osasid, sealhulgas neid, mis ei mõjutanud otseselt Eestit.

Nr 55 • Märts 2008

Kas Putini "jääajale" järgneb Medvedevi "kevad"?

Kas Venemaa uuest presidendist saab sõltumatu poliitiline figuur või ei? Kui saab, siis milline on tema poliitika?

Nr 55 • Märts 2008

Saatuserõngas Venemaa - püüd mõista mõistmatut

Venemaa liidrid on väga oskuslikult kasutanud George Orwelli kuulsat ja lihtsat tõdemust: kes kontrollib minevikku, kontrollib tulevikku ning kes kontrollib olevikku, selle teha on minevik.

Nr 55 • Märts 2008

„Eelmise EW" saatkonnas

1996. aastal asus Maris Tippo tööle Eesti Vabariigi Peakonsulaadis New Yorgis - kohas, mis oli 50 okupatsiooniaasta jooksul olnud vana Eesti Vabariigi saatkonnaks Uues Maailmas, ning kus riiulitel seisid Konstantin Pätsi kirjad - seisid mitte muuseumieksponaatide, vaid töödokumentidena.

Nr 55 • Märts 2008

Miks nad meid ei armasta?

Venemaal ilmub Eestist viimastel aastatel tihedalt raamatuid. Ei jõua neid õieti lugedagi, arvustamisest rääkimata.

Nr 55 • Märts 2008

Ebajärjekindel tee maailma valitsemise suunas

Et endine USA asevälisminister ja praegune Brookingsi mõttekoja president Strobe Talbott oli kirjutanud paeluva raamatu „Vene sild“ 1990. aastate USA presidendi Bill Clintoni diplomaatiast Venemaaga, ootasin põnevusega tema uut raamatut „The Great Experiment. The Story of Ancient Empires, Modern States, and the Quest for a Global Nation.“

Nr 55 • Märts 2008

Markantseid külalisi presidendi vastuvõtult

Nr 55 • Märts 2008