Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Hiina – autoritaarsete juurtega eduriik

Nr 34 • Juuni 2006

Hiina – autoritaarsete juurtega eduriik

Maikuus möödus 40 aastat Hiina kultuurirevolutsiooni algusest. Sel puhul avaldati raamatuid, peeti seminare ning kirjutati artikleid, ent seda kõike õhtumaades. Hiinas aga valitses vaikus. Kultuurirevolutsioon nii nagu ka teised kommunistliku režiimi kuriteod kuni 1989. aasta Taevase Rahu väljaku tapatalguteni on Hiinas asi, millest ei räägita. Hämaruse sfäär.

Nr 34 • Juuni 2006

Kultuurirevolutsioon. Hulluse loogika

Kultuurirevolutsiooni peamiseks tõukejõuks oli Hiina kompartei ladvikus kääriv võimuvõitlus, eelkõige aga Mao fanaatiline tahe hoida oma käes ka reaalne, mitte üksnes sümboolne võim.

Nr 34 • Juuni 2006

Hiina juhitavuse illusioon

Kuidas suunata tõusev suurvõim Hiina rahvusvahelisse süsteemi nii, et süsteem katki ei läheks? Robert Kagan leiab, et see ei pruugigi üldse Lääne võimuses olla.

Nr 34 • Juuni 2006

Euroopa uus lähenemine Hiinale

Euroopa riigid konkureerivad liigagi sageli omavahel Pekingi parima poliitilise sõbra ja kaubanduspartneri au pärast, millega õõnestavad omaenda võimalusi mõjutada Hiina poliitikat.

Nr 34 • Juuni 2006

Tiibeti mõjutegur Hiina ja India piiritülis

Tiibeti geograafiline ja ajalooline positsioon ning tiibetlaste seas lähiminevikus toimunud käärimised on mitmel korral mõjutanud suurriikide, India ja Hiina omavaheliste suhete kulgu.

Nr 34 • Juuni 2006

Taiwan ja Hiina: diplomaatia on ainus lahendus

Taiwani ja Hiina vaidlused tuleb lahendada kahepoolsete läbirääkimiste, mitte võidurelvastumise teel. Märt Läänemets intervjueerib Taiwani Chung-Hsingi ülikooli rahvusvahelise poliitika instituudi professorit Cho Hui-Wani.

Nr 34 • Juuni 2006

Tagasi tulevikku – keskaja naasmine

Mõned ütlevad, et ajalugu käib tsüklikaupa, kuid ei korda ennast sajaprotsendiliselt. Praegune kriis Euroopa Liidus, samuti aga laiemad muutused üleilmastumise ja terrorismi tõttu rahvusvahelisel areenil on lisanud kaalu nende uurijate ja publitsistide häältele, kelle sõnul tuleks praegust maailma vaadelda mitte Vestfaali, vaid keskaegse paradigma alusel.

Nr 34 • Juuni 2006