Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Ilma maskita mees

Nr 128 • Aprill 2014

Ilma maskita mees

Aprillikuu Diplomaatia trükkimineku aegu muutus olukord Ida-Ukrainas üha pingelisemaks. Üle riigipiiride maale imbunud Vene erivägede sõdurid – keda paljud Lääne meediakanalid mingil põhjusel endiselt „Vene-meelseteks separatistideks“ nimetavad – hõivasid valitsusasutusi, asulaid, linnasüdameid. Ukraina enese relvajõudude ja sisevägede võitlejad olid saanud korralduse taastada riigi idaosas seaduslik võim. Toimusid esimesed, küll väikesed ja juhuslikud relvastatud kokkupõrked. Suured Vene relvajõudude väekoondised olid ründepositsioonidel kohe Ukraina piiride taga. Kuid täiemõõdulist sõda polnud veel puhkenud, õnneks. (Ning loodetavasti see nii ka jääb.)

Nr 128 • Aprill 2014

Langedes Putini lõksu

Ukrainas toimuv on mõeldud testima Lääne võimet nõustuda Kremli mängureeglitega.

Nr 128 • Aprill 2014

Krimmi liitmine Venemaaga: õiguslik vaatenurk

Krimmi sündmused hargnesid väga kiiresti. Poolsaar liideti Venemaaga veidi vähem kui kuu ajaga, alates Vene-meelsete demonstratsioonide algusest Sevastopolis ja teistes kohtades. Juba 23. veebruaril, päev pärast Viktor Janukovõtši lahkumist, skandeerisid venelased Sevastopolis ja Kertšis, et Krimm on Venemaa, ja püüdsid asendada Ukraina lippe Venemaa omadega. Neli päeva hiljem otsustas Krimmi Ülemnõukogu (autonoomse vabariigi parlament) korraldada referendumi otsustamaks Krimmi staatuse üle. Referendum planeeriti 25. maile, kuid toimumise kuupäev toodi hiljem 30. märtsile ja lõpuks 16. märtsile.

Nr 128 • Aprill 2014

Et kriis ei läheks raisku

NATO peab otsustavalt suurendama kohalolekut piiririikides, keda Venemaa agressiivne käitumine enim ohustab.

Nr 128 • Aprill 2014

Kurt Volker: „Me oleme Putinile vastu hakkamisega juba hiljaks jäänud.“

Euroopat peetakse endiselt piisavalt tugevaks ja võimekaks, eeldatakse, et tal on ressursse ja et ta on suuteline iseenda eest hoolt kandma.

Nr 128 • Aprill 2014

Jää sulab, raha põleb

Arktilisel Venemaal paiknevad riigi põhilised allesjäänud loodusrikkused, ka ambitsioonid piirkonna hõivamiseks on suurimad, kuid ressursse soovide katteks reaalselt ei ole ega tule.

Nr 128 • Aprill 2014