Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Kuidas aeg saab ajalooks

Nr 78 • Veebruar 2010

Kuidas aeg saab ajalooks

2. veebruar 2001 oli laupäev. Moskvas oli külm ja kerge lumesajuga ilm. Nädalavahetus ... Nädalavahetustel Moskva eestlased tavaliselt võtsid midagi ette. Aga kuna töönädal oli olnud kiire, siis selleks talviseks laupäevaks varem valmistehtud plaanid puudusid. Ja see oligi vist alles sama päeva natuke unisel hommikul - nagu ikka on unised ületöötatud ja alamagatud nädalale järgneva esimese vaba päeva hommikud -, kui salgake Moskvas töötavaid ajakirjanikke, diplomaate ning tudengeid korraga avastas, et on 2. veebruar. Ja Moskvas Novodevitšje kalmistul on Adolf Joffe haud. Sellest sündis plaan ...

Nr 78 • Veebruar 2010

Neli monoloogi Tartu rahu asjus

Ükskõik, mida tulevik ka ei tooks, miski ei saa olematuks teha tõsiasja, et 1920. aasta 2. veebruaril allkirjastati tekst, kus oli öeldud - mitte ainult meile -, et Venemaa tunnustab "ilmtingimata Eesti riigi rippumatust ja iseseisvust, loobudes vabatahtlikult ning igaveseks ajaks kõigist suverään-õigustest, mis olid Venemaal Eesti rahva ja maa kohta".

Nr 78 • Veebruar 2010

Diplomaadi trumbid

Eesti suurimaks, kui mitte ainukeseks trumbiks rahvusvahelise tunnustuse võitmiseks iseseisvuse taastamise eelõhtul pidasid meie diplomaadid Eesti iseseisvuse järjepidevust.

Nr 78 • Veebruar 2010

Tartu rahu aastapäev Moskvas

Tartu rahu aastapäeval põlevad küünlad mitte ainult Jaan Poska, vaid ka Vene läbirääkimisdelegatsiooni juhi Adolf Joffe haual.

Nr 78 • Veebruar 2010

Putinismi olemus

"Putin" ei ole mitte praeguse režiimi looja, vaid pseudonüüm või üldnimi, mis väljendab kujunenud jõudude vahekorda väga kitsas isikuteringis, kes võtavad vastu kõik tähtsamad otsused.

Nr 78 • Veebruar 2010

Paar märkust lahetaguse asjus

Diplomaatia jaanuarikuise, Soome-teemalise numbri artiklitest võis nii mõnelegi lugejale jääda Soome kodanike hoiakutest oma riigi sise- ja välispoliitika küsimustes pisut poolik mulje. Arusaadav, et diplomaadil ja sõjaväelasel ei sobi võõrriigi riigijuhtimisele ja eriti isiklikult juhtidele hinnanguid anda. Ülikoolis töötavalt haritlaselt ootaks aga siiski faktidele ja uurimustele toetuvat ülevaadet.

Nr 78 • Veebruar 2010

Venemaalt, Euroopa-armastusega

Vaadeldav raamat peaks olema Eesti lugejale huvitav mitmes mõttes. See annab pildi Euroopa Liidu arengutest ja Venemaa ning ELi suhete keerukusest teise osapoole silmade läbi. Mingil määral saab siit aimu ka selle kohta, kuidas tajutakse Venemaal iseenda seisundit ja valikuvõimalusi.

Nr 78 • Veebruar 2010