Kosovo – 20 aastat tagasi ja täna
Tagantjärele kadunud Jugoslaaviale mõeldes tikub pähe analoog puslega. Kunagi Tito poolt kokkupanduna tundus see üsna põnev ja uhkegi. Hiljem tuli ilmsiks, et tükid ei sobinudki kokku, ent märksa suuremasse, Euroopa pilti, tuleb need tükid ära sättida.
Kosovo: Euroopa viimase pusletüki paikapanek
Mitte kedagi rahuldav pealesurutud rahu võib tuua küll lühiajalise leevenduse, kuid tekitab juba mõne aastaga pinnase ebastabiilsuse süvenemisele.
Pretsedenditu Kosovo?
Kosovo, erinevalt Montenegrost, loob iseseisvumise korral pretsedendi, mis töötab vastu ÜRO senistele resolutsioonidele ning õõnestab rahvusvahelist status quo’d.
Kas uus püssirohutünn?
Kosovo iseseisvuse ühepoolne väljakuulutamine võrdub ennustamatu tulemusega hasartmänguga.
Vene hunt ja Euroopa Liidu lambad
Riigid, kes ei olnud Kosovo iseseisvuse osas eriti pooldaval seisukohal või seisid isegi selle vastu, muutsid meelt seetõttu, et Venemaa kasutas seda küsimust survevahendina Euroopa Liidu lõhestamisel saavutamaks eesmärki hoida liitu võimalikult nõrgana.
Kosovo. Fragmente rahvaste enesemääramise teemal
Kui 20. sajand algas tõdemusega, et ka väikerahvastel on õigus omariiklusele ja vähemalt paberil korrastati rahvusvahelised suhted kokkulepitud normide alusel, siis lääne plaanide nurjumine Kosovos annaks selge signaali – väikerahvastel pole mõtet omariiklust loota.
Rahvustest, rahvast ja riigist Kosovos
Kosovo albaanlaste seas on Kosovoga seotud identiteet suurel määral juba tekkinud.