Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Kadunud ajaloo lõpp

Nr 135 • November 2014

Kadunud ajaloo lõpp

9. novembril 1989. aastal ehk 25 aastat tagasi langes Berliini müür – ilmselt tugevaim külma sõja sümbol. 1989. aasta ristisid mitmed poliitikud ja analüütikud annus mirabilis’eks ehk imede aastaks. Toona näis tõesti hetkeks, et ajalugu on otsa saanud.

Nr 135 • November 2014

Putini õukonna lavatagune: nüüdisdiktaatori eraelu

Venemaa president on tegelikult oma igapäevaelus väga üksik

Nr 135 • November 2014

Silmitsi Venemaa hübriidohtudega

Viimase aja reformide ja eelarve kasvatamise tõttu on Venemaa sõjavägi praeguseks palju tugevam, võimekam, parema varustuse ja taktikaga. Ukraina konflikt on siiski näidanud, et Venemaa kasvav sõjaline võimsus ei ole tähendanud niivõrd konventsionaalse või tuumajõu tugevnemist, kuivõrd eelkõige paremaid operatiivprotseduure strateegilisel ja taktikalisel tasandil. Eriti on Venemaa demonstreerinud süvenenud oskust kasutada taktikat, mida eri autorid on nimetatud asümmeetriliseks, mittekonventsionaalseks, hübriidseks, mittelineaarseks, mitmetähenduslikuks, piiranguteta või järgmise põlvkonna sõja taktikaks.

Nr 135 • November 2014

Maoistlikud kübaratrikid Aasias

Saatana hurmavaim trikk on veenda teid, et teda olemaski pole! (Charles Pierre Baudelaire, „Le Spleen de Paris” 1869) Ma olen juba kolm viimast aastat arvanud, et naksalism on meie riigi sisejulgeoleku suurimaks väljakutseks. (Manmohan Singh, India peaminister 2004–2014, mais 2010)

Nr 135 • November 2014

Putini Venemaa kui Dorian Gray portree

Dorian Gray, nagu Oscar Wilde teda kujutas, oli pimestavalt ilus noormees, kelle iga patt tegi vanemaks tema portree, mitte teda ennast. Lõpuks Dorian suri, pussitades oma monstrumiks muutunud portreed. Wilde’i filosoofiline romaan räägib petlikust ilust, patusest elust, soovist kesta igavesti ning lõpuks paranoiast, mis kulmineerub füüsilise enesetapu ja piltliku taassünniga.

Nr 135 • November 2014

Ekspert: Putinist on saanud FSB info pantvang

Andrei Soldatov, Moskva üks hinnatumaid eksperte Venemaa julgeolekuteenistuse FSB teemal, räägib intervjuus Diplomaatiale, milliseid ootamatuid tagajärgi on Venemaa presidendile Vladimir Putinile tekitanud liiga suur FSB usaldamine. Seejuures on lahtine, kui lojaalne FSB ikkagi Putinile on, ütleb Soldatov.

Nr 135 • November 2014

Koaala Lumpur

Nr 135 • November 2014