Jäta menüü vahele

Raamat: Walter Russell Mead. Power, Terror, Peace and War – America’s Grand Strategy in a World at Risk.

Walter Russell Mead. Power, Terror, Peace and War - America's Grand Strategy in a World at Risk. Alfred A. Knopf, New York, 2004. 213 lk.

Kaks aastat tagasi ilmunud USA välispoliitika panoraamses analüüsis “Special providence – American foreign policy and how it changed the world” kirjutab Mead, et Ühendriikide välispoliitika on olnud laias laastus edukam kui ühelgi teisel suurvõimul ajaloos.

Neeme Raud
Neeme Raud

ajakirjanik

Nimelt suutsid kunagised ookeanitagused Euroopa kolooniad saavutada iseseisvuse; ajada prantslased ja hispaanlased Põhja-Ameerikast välja; panna kunagise emamaa Suurbritannia, tollal maailma mõjukaima impeeriumi, end respekteerima; olid juhtivas rollis Saksamaa ja Jaapani maailmavalitsemiskatsete põrmustamisel; asendasid vankuma löönud Briti impeeriumi uue rahvusvahelise süsteemiga, mille nurgakiviks sai USA võimsus; olid võidukad külmas sõjas; on eksportinud oma keele, kultuuri, valuuta ning poliitilised väärtushinnangud üle kogu planeedi.

Vastses teoses analüüsib Mead USA välissuhtlust nelja kandi pealt. Peatükis “Tõusev torm” kirjeldab ta jõude ning arengusuundi, mis on viimastel kümnenditel USA juhirolli õõnestanud ja loonud pinnase uueks vastuolude ajastuks, mis lõpetas Ameerikas kõlanud väited, et ajalugu ja ohud on lõppenud ning USA on neist võitlustest võitjana väljunud. Kolmandas peatükis on kõne all Bushi administratsiooni praeguse välispoliitika tagamaad ja nii valitsuse tugevad kui ka nõrgad küljed sõjas terrorismiga, mis nagu külm sõdagi on Meadi hinnangul kogu praeguse Ameerika välispoliitika foon.

Raamatu viimases osas püüab autor prognoosida lähitulevikku. Hiljuti New Yorgi välisajakirjanikele raamatut tutvustades ennustas ta, et Ameerika suudab taastada praeguse administratsiooni unilateraalsuse ning Iraagi sõja tõttu oma mainele tekitatud kahju, sest kogu tänane maailm on paljus muutumas, mida USAs on alati oluliseks peetud. Erakapitali ja -äri osakaal on tõusmas, riiklik sektor kaotamas tsentraalset rolli näiteks sotsiaal- ja pensionipoliitikas, sest arenenud riikides (ennekõike Lääne-Euroopas) sunnivad demograafilised muudatused senisest sotsiaalkindlustuse praktikast loobuma. Lisaks peab Euroopa leppima sellega, et on kaotanud külma sõja aegse keskse positsiooni USA välissuhtluses. Ameerika tähelepanu all on lähitulevikus Lähis-Ida, kus on terrorismiga peetava sõja raskuskese, majanduspoliitikas saab üha olulisemaks Aasia.

Neeme Raud töötab vabakutselise ajakirjanikuna New Yorgis.

Seotud artiklid