Jäta menüü vahele
Nr 62 • Oktoober 2008

Alaska barrakuuda

Et Hillary Clintoni pooldajad ei siirdunudki Palini taha, vaid pigem peletas Alaska naiskuberner kahevahel naised eemale, näitab seda, et ka naised valivad poliitikas siiski maailmavaadet, mitte sugu.

Barbi Pilvre

ajakirjanik ja õppejõud

Ameerika presidendikandidaadi John McCaini asepresidendiks pürgivat Sarah Heath Palini kutsuti kooli ajal Sarah Barracudaks. Röövkala hüüdnime teenis ta, kuna oli korvpallis äge mängija. Sel 44-aastasel Alaska kuberneril, innukal jahimehel ja kalastajal, viie lapse emal ei jää puudu võitlustahtest ega enesekindlusest. “Meie ülesandeks on uuendada maa ja võita sõda”, on ta veendunud.

Koduleheküljel poseerib särava naeratusega, tervisest pakatav Sarah Palin metsiku looduse taustal mahalastud hiiglasliku isahirvega, teisel pildil on küpse modelli välimusega kaunis daam lumesaani roolis ning loomulikult õnnelikuna oma naeratava suurpere keskel.

Saame teada, et naine jookseb maratoni ja et maailma pikima lumesaaniralli on Sarah Palin võitnud neli korda.

Elu kui teema

Kui 4. novembril valitakse USA presidendiks vabariiklane John McCain, saaks 1984. aastal Alaska missivõistlustel teiseks jäänud daamist aastal 2009 esimene Ameerika nais-asepresident.

John McCain on 29. augustil “musta hobusena” Daytonis Ohio osariigis areenile ilmunud Sarah Palini valikut põhjendanud sellega, et jõuline naine suudaks Washingtonis läbi viia muutusi, mida vaja. Järgmine USA president peab muu hulgas valima kaks uut ülemkohtunikku ja kui valik on konservatiivide käes, siis saavutavad ülemkohtus ülekaalu konservatiivsed jõud. Ilmselt lõpeb siis USAs seitsmekümnendatest alates üle noatera saavutatud kehtiv abordivabadus, mis tugines 1973. aasta kohtulahendile Roe versus Wade.

“Elu on kõige olulisem teema, muid teemasid polegi peale elu,” ütles Palini kohta üks Ameerika naiskonservatiiv Minnesotas septembri alguses seal osariigis St. Pauli linnas toimunud konservatiivide partei kongressil, kus Palin olevat partei liikmetele ülihea mulje jätnud. Enne Palini nähti McCaini asepresidendikandidaadina endist Massachusettsi kuberneri Mitt Romneyt, kuna Alaska kuberneri kaasalöömises kaheldi kevadel ennekõike tema raseduse ja tulevase beebi tõttu – kuid aeg näitas, et auahnet daami alahinnati.

Astuda presidendikarussellile vähem kui pool aastat pärast puudega lapse sünnitamist näitab tõesti ebatavalist elujõudu.

Ja kui Sarah Palin inimeste jaoks midagi esindab, siis vaieldamatult n-ö “elu ennast”. See tema pooldajatele vist imponeeribki. Astuda presidendikarussellile vähem kui pool aastat pärast puudega lapse sünnitamist näitab tõesti ebatavalist elujõudu. Enamik naisi neelaks kodus antidepressante, kuid evangelist Palin on ilmselt veendunud jumala õigluses ja puudega laps vaid tugevdab ta usku. “Mis erinevus on hokiemmel ja pitbullil? Huulepulk!” oli ta ise Virginias septembri alguses esinedes veendunud oma märkimisväärses võitlusvõimes, mida ammutab elukogemusest ja kindlasti ka evangelistile kohasest vankumatust usust jumala soosingusse.

Sarah Palini huulepulgavõrdluse parafraseerimise eest sai Barack Obama muide juba ka esimese seksismisüüdistuse valimiskampaania käigus. Nimelt märkis ta ühes kommentaaris, et ka siga võib kasutada huulepulka, kuid ta jääb siiski seaks. Hiljem mahendasid suhtekorraldajad Obama lauset, leides, et sea ja huulepulga naljad kuuluvad vanemasse poliitilisse retoorikasse ja pole seotud Palini väljaütlemisega.

Konservatiivide PR-võit

Värvika Sarah Palini valikut peetakse igatahes McCaini tiimi heaks PR-sammuks: see on selgitanud presidendikandidaatide maailmavaatelist erinevust ennekõike elu põhiküsimustes. Abordivastasusest on ootamatul kombel saamas presidendivalimiste lõpuspurdi võtmeteema. Tasub endale teadvustada, et tervelt viiendik ameeriklasi on abordivastased ja evangeliste on valijate hulgas veerand. Kreatsionismi õpetamine koolis vastukaaluks evolutsiooniteooriale pole üksnes Palini lemmikmõte ja arvamus, et feminism on USAs liiale läinud, leiab samuti palju toetajaid laiades rahvahulkades, kes – nagu Palingi – eelistavad näha naisi traditsioonilistes rollides.

Sarah Palini tulek on tihendanud respublikaanide ridu ja toonud MacCaini selja taha juurde paar protsenti tavapäraselt konservatiive toetanud valijad. Samas on Palini areenileilmumisega kaotatud need liberaalsed, enamasti naishääled, kes toetasid demokraatide kandidaati Hillary Clintonit ja tulid Obama võites McCaini toetajaks. Ja neid naisi, kes eelistasid McCaini Obamale, oli Hillary pooldajatest tervelt kolmandik. Nüüd on see seltskond kas peata, ei hääleta üldse või valib siiski Barack Obamat.

Kui Sarah Palin inimeste jaoks midagi esindab, siis vaieldamatult n-ö elu ennast.

Sarah Palini pluss on see, et ta on Obamast veelgi noorem, mis võtab demokraatide kandidaadi nooruse argumendilt – sellele kaardile on panustatud palju – maha kõvasti veenvust. Ta pooldab jäägitult ka teisi “ameerika põhiväärtusi”, nagu õigust kanda relva. Tema tahumatus karismas nähakse konservatiivide võimalust naasta partei hiilgeaega, Ronald Reagani kaheksakümnendatesse.

Palin on nii ootamatu, et võimas telesaatejuht Oprah Winfrey oli vähemalt paar nädalat tagasi seisukohal, et ei võta daami oma intervjuusaatesse – või avaldab Oprah Winfrey siin hoopis meelt Palini maailmavaate suhtes?

Veendunud kohalik ameeriklane

Sarah Palini peetakse skeptikute ja vastaste hulgas üsna kogenematuks poliitikuks, ta on olnud Alaska kuberner kõigest kaks aastat. Pilgates on Palini kohta öeldud, et enda arvates esindab ta kõike head, mida ameeriklases saab olla, ennekõike sellepärast, et elab ja tegutseb väikelinnas. Ta armastab rõhutada, et pole kunagi elanud Washingtonis ning et üle kõige meeldib talle vaadata, kuidas ta lapsed mängivad hokit. Palin on olnud “spordiemme” (sports team mom) ja loomulikult osalenud koolitegevuses vabatahtlikuna.

Alaskasse saabus Sarah Palin koos perekonnaga beebieas 1964, kui tema vanemad tulid õpetajaks Skagwaysse. Ta on ajakirjanikuharidusega (Idaho ülikooli diplom 1987) ja töötanud muu hulgas spordiajakirjanikuna. Veendunud kohalik: elanud Alaskas Skagways Eagle Riversis ja Wasillas. Ta on tegutsenud oma kodulinna Wasilla volikogus, hiljem oli Wasilla linnapea ja Alaska nafta- ja gaasikomisjoni eetikavolinik. Ta on abielus samuti kohalikuga, norra ja eskimo verd Todd Paliniga. Oma viimase, viienda lapse Trigi sünnitas Palin aprillis, olles teadlik tema Downi sündroomist. Teised lapsed on vanuses seitse, kolmteist, seitseteist ja kaheksateist. Vanim poeg Track läheb neil päevil sõdurina Iraaki. Palini 17-aastane tütar Bristol sünnitab peagi lapse juhuslikust suhtest ühe jäähokimängijaga, mis tekitas hiljaaegu üsna palju meediakära kristlike väärtuste teemal. Oldi Palini poolt ja vastu, kuid kindlasti lisab Palini tütre juhtum konservatiivide kuvandisse tegeliku elu problemaatika tundmise trumpkaardi.

Palini “alaskonoomika”

Sarah Palin on Alaska esimene naiskuberner, järjekorralt üheteistkümnes. Oma prioriteetideks peab ta ressurssidega seotud arendustegevust, haridust ja tööjõupoliitikat, riiklikku tervishoidu ja turvalisust, transpordi ja infrastruktuuri arendamist. Koduleheküljel oleva info kohaselt on tema juhtimise all investeeritud 5 miljardit dollarit riigi hoiustele, rahastatud haridust ja töötatud välja programm madala sissetulekuga vanematele alaskalastele. Ta on loonud sellised institutsioonid nagu naftavarudega tegelev Alaska Petroleum Systems Integrity Office ja kliimamuutusega seotud strateegiate väljatöötamisega tegelev Climate Change Subcabinet. Palini administratsiooni esimeste saavutuste hulka loetakse osariigi eetikaseaduse korrastamist ja uue gaasijuhtme ehitamise konkurssi. Palin juhib osariikidevahelist organisatsiooni Interstate Oil and Gas Compact Commission, mis juhib loodusressursside säästvat kasutamist ja loodusressursse puudutava seadusandlusega tegelevat kuberneride kogu National Governors Association (NGA) Natural Resources Commitee.

Wasilla linnapeana esitletakse tema teenetena kinnisvaramaksu alandamist ja avalike teenuste lisamist, ettevõtjasõbraliku keskkonna loomist ennekõike uutele tööstusharudele.

Palini tahumatus karismas nähakse konservatiivide võimalust naasta partei hiilgeaega, Ronald Reagani kaheksakümnendatesse.

Väikelinnapoliitikule iseloomulikult on Palin juba sunnitud selgitama ka korruptsioonikahtlusi. Väidetavalt aitas Palin Alaska kubernerina kõrgetele ametipostidele oma sõpru. New York Times kirjutas, et Palin andis endisele klassikaaslasele Franci Havermeisterile kõrgepalgalise koha osariigi põllumajandusosakonnas. Havermeister on väljaande andmetel ainult üks viiest sõbrast, keda Palin on karjääriredelil edasi upitanud. Teisal on märgitud, et Palin ise on karmi käega sekkunud korruptiivsetesse ametisuhetesse.

Michael Kinsley analüüsib Time’i 9. septembri väljaandes karmilt Sarah Palini n-ö konservatiivset majanduspoliitikat ehk “alaskonoomikat” ja jõuab üsna karmi hukkamõistuni. Seoses naftaga on Alaskal üsna suur mõjuvõim riigi eelarvele. Palin on kinnitanud, et tema veto on kahe aasta kuberneriaja jooksul puudutanud 500 miljonit dollarit maksumaksja raha. Seda summat ei pea Kinsley märkimisväärseks.

50st USA osariigist on Alaska esikohal maksude osas elaniku kohta. Alaskalase maksukoormus on kaks ja pool korda suurem kui riigi keskmine ja avaliku raha kasutus inimese kohta kaks korda kõrgem kui riigi keskmine.

Alaskas on naftat ja seal kehtib neli erinevat maksu naftale, millest tuleb 89 protsenti osariigi tulust. Iga Alaska elanik saab nafta pealt umbes 2000 dollarit tulu, ja see summa suurenes seoses nafta hinna tõusuga. Alaska võimud kulutavad raha oma elanike peale, kuid suurem osa avalikust rahast tuleb sisse Washingtonist, riigi kukrust.

Kinsley jõuab järeldusele, et ehkki Palin on sõnades McCaini konservatiivse majanduspoliitika pooldaja, on tema teod lähemal analüüsil pigem Obama leeri pooldaja teod.

Välispoliitiliselt puhas leht

Kui eakas John McCain peaks ametiajal haigestuma või surema, saab Alaska kubernerist maailma võimsaima riigi juht, kellelt eeldatakse orienteerumist maailmaasjades. Palini teadmised maailmast ei saa kriitikute arvates olla muud kui piiratud – ta on külastanud vaid Mehhikot, Kanadat, Saksamaad ja Kuveiti ning pole ametiisikuna kunagi kohtunud ühegi välisriigi esindajaga. Iraagi sõja osas asub ta selgel seisukohal, et USA sõda Iraagis oli jumala poolt antud ülesanne. Telekanalile ABC antud intervjuus jagas ta toetust Gruusiale ja Ukrainale ning arvas, et NATO liikmeid kaitstes pole välistatud ka USA sõda Venemaaga. Ühele küsimusele ABC intervjuus Bushi doktriini kohta olevat ta vastu küsinud: mis on Bushi doktriin?

Mõned leidsid, et Palin oli nimetatud teleintervjuus kui paanikas hirv autotuledes, teiste arvates oli temaga tehtud väga head ettevalmistustööd.

Sarah Palin ja teised naised

Palin on oma abordivastaste sõnavõttudega välja vihastanud USA suurima naisühenduse NOW liikmed. “Paljude arvates on tore, et naine on kandidaat, kuid paljud ka ehmatasid, kui kuulsid Palini abordivastaseid sõnavõtte,” olevat öelnud organisatsiooni esinaine Kim Gandy. NOWil on umbes pool miljonit liiget. Gandy ei usu, et vabariiklaste presidendikandidaat John McCain saab hääli püüda vaid asepresidendiks naise valimisega. NOW teatas avalikult, et toetab demokraatide kandidaati Barack Obamat. Ka teised suuremad naisühendused on pöördunud Obama toetajaskonda.

Võib lõpuks küsida, miks naispresidendikandidaat Hillary Clintoni pooldajad, ka need, kes ei kuulu NOWisse, ei tormanud pooldama Sarah Palini, vaid põgenesid McCaini leerist? Kas ainult aborditeema pärast?

Palin asub selgel seisukohal, et USA sõda Iraagis oli jumala poolt antud ülesanne.

Kui mehed esindavad poliitilises võitluses erinevaid maailmavaateid, välis- ja sisepoliitilisi kogemusi ja suhtevõrgustikke, siis valitseb tõepoolest arvamus, et naised esindavad poliitikas pigem sugu. Et naist valides valitakse sugu, aga mitte maailmavaadet, kuigi see võib naistel olla teatavasti erinev. Et Clintoni pooldajad ei siirdunudki Palini taha, vaid pigem peletas Alaska naiskuberner kahevahel naised eemale, näitab seda, et ka naised valivad poliitikas siiski maailmavaadet, mitte sugu ja naispoliitikute puhul ei tasu panustada naiste kindlale toetusele. Ei eelda ju keegi, et meesvalija valib ennekõike meespoliitikut kui meest.

Järele mõeldes pole seega raske aru saada, et New Yorgi eliitjurist Hillary Clintoni toetajad ei saa toetada Alaska maalähedast kuberneri Sarah Palini.

McCain ja Palin kohtuvad Obama ja tema asepresidendi John Bideniga 4. novembri presidendivalimistel. Kui soovitakse nii näha, on lisaks parteiprogrammidele valimisvõitluses tules kaks tugevat põhiargumenti: rass ja sugu.

Seotud artiklid