Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Majanduskriisi mustad pilved

Nr 57 • Mai 2008

Majanduskriisi mustad pilved

Majanduskriisi lähenemise kiirusest annab muuhulgas tunnistust tõik, et kui Diplomaatia oma kriisiteemalist numbrit mõned kuud tagasi planeerima hakkas, oli kriis veel kauge teema, millest kõneldi vaid ingliskeelsetes majanduslehtedes. Praeguseks on kriis jõudnud Eesti ajakirjanduse esikülgedele. Valitsus on riigieelarve kärped juba ära teinud.

Nr 57 • Mai 2008

Rahvusvahelise Valuutafondi roll XXI sajandi kriisides - eelmise sajandi kogemuste taustal

Miks peab maailmas kriiside ennetamise ja kriisihaldusega tegelema nimelt Rahvusvaheline Valuutafond? Vastus sellele on lihtne – IMFi liikmed on peaaegu kõik maailma riigid ja IMFi on aastatega koondunud maailmas unikaalne oskusteave.

Nr 57 • Mai 2008

Multipolaarsem maailm, aga endiselt üks maailmavaluuta

Dollar on endiselt valuuta, milles hoitakse põhilist osa maailma valuutareservidest, ja jääb selleks ilmselt veel tükiks ajaks, muutugu maailm poliitilises mõttes pealegi multipolaarsemaks.

Nr 57 • Mai 2008

Autoritaarne kapitalism ja riigimajanduslikud jõud

Poliitikast on taas saanud ülemaailmsete turusuhete osa, kuid moel, mis kujutab demokraatiale tõsist ohtu.

Nr 57 • Mai 2008

Pinged üleilmses toidupoliitikas

100 liitri etanooli valmistamiseks kulub umbes 240 kilo vilja. 100 liitrist etanoolist piisab autole paari pikema sõidu tegemiseks, 240 kilost viljast jätkub inimesele terve aasta toiduks. Lausa imelik, et biokütuseprogrammide mõju toiduhindadele ei osatud näha enne, kui programmid käima lükati ja teraviljahinnad kiiresti tõusma hakkasid.

Nr 57 • Mai 2008

Tärkavad majandused ja ameerika majandussurutis

On häid põhjusi loota, et paljud arenevad riigid on võimelised üle elama finantsturgudel valitseva segaduse ja vältima sellest tulenevat majanduskasvu aeglustumise mõju.

Nr 57 • Mai 2008

Majandustsükli pöördumise mõju tööturule

Kuna eelmise tsükli lõpuaastatel tekkis tööturul paljudes ettevõtetes vakantseid töökohti, toob praegune majanduskasvu aeglustumine vähemalt esialgu kaasa pigem olukorra normaliseerumise kui selle pingestumise.

Nr 57 • Mai 2008

Kriiside olemusest, korduvusest ja mõjudest

Kõik üleilmsed muutused on meid ümbritsevat maailma oluliselt raputanud, toonud kaasa hävingut, kuid avanud ka tee uuele.

Nr 57 • Mai 2008