Rahvusvahelise Valuutafondi roll XXI sajandi kriisides - eelmise sajandi kogemuste taustal
Miks peab maailmas kriiside ennetamise ja kriisihaldusega tegelema nimelt Rahvusvaheline Valuutafond? Vastus sellele on lihtne – IMFi liikmed on peaaegu kõik maailma riigid ja IMFi on aastatega koondunud maailmas unikaalne oskusteave.
Multipolaarsem maailm, aga endiselt üks maailmavaluuta
Dollar on endiselt valuuta, milles hoitakse põhilist osa maailma valuutareservidest, ja jääb selleks ilmselt veel tükiks ajaks, muutugu maailm poliitilises mõttes pealegi multipolaarsemaks.
Autoritaarne kapitalism ja riigimajanduslikud jõud
Poliitikast on taas saanud ülemaailmsete turusuhete osa, kuid moel, mis kujutab demokraatiale tõsist ohtu.
Majandustsükli pöördumise mõju tööturule
Kuna eelmise tsükli lõpuaastatel tekkis tööturul paljudes ettevõtetes vakantseid töökohti, toob praegune majanduskasvu aeglustumine vähemalt esialgu kaasa pigem olukorra normaliseerumise kui selle pingestumise.
Kriiside olemusest, korduvusest ja mõjudest
Kõik üleilmsed muutused on meid ümbritsevat maailma oluliselt raputanud, toonud kaasa hävingut, kuid avanud ka tee uuele.
Pinged üleilmses toidupoliitikas
100 liitri etanooli valmistamiseks kulub umbes 240 kilo vilja. 100 liitrist etanoolist piisab autole paari pikema sõidu tegemiseks, 240 kilost viljast jätkub inimesele terve aasta toiduks. Lausa imelik, et biokütuseprogrammide mõju toiduhindadele ei osatud näha enne, kui programmid käima lükati ja teraviljahinnad kiiresti tõusma hakkasid.
Tärkavad majandused ja ameerika majandussurutis
On häid põhjusi loota, et paljud arenevad riigid on võimelised üle elama finantsturgudel valitseva segaduse ja vältima sellest tulenevat majanduskasvu aeglustumise mõju.