Jäta menüü vahele
Nr 201 • August 2020

Mihheil Saakašvili tagasitulek Ukraina poliitikasse

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi vajab inimesi, kel on reaalne reformikogemus.

Mihheil Saakašvili
Mihheil Saakašvili kõnelemas aprillis ajakirjanikega pärast kohtumist president Volodõmõr Zelenskõiga. Foto: AFP/Scanpix

7. mail nimetas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi Gruusia endise presidendi Mihheil Saakašvili Ukraina riikliku reforminõukogu juhiks. „Ma usun, et ta suudab anda uut hoogu riiklikule reforminõukogule ja kiirendada riigi elus olulisi muutusi, “ sõnas Zelenskõi. Saakašvili omalt poolt lubas puhtaks lüüa oligarhide huvide poliitilise mädamülka, mis tema sõnul takistab Ukraina õitsengut.

Ukraina riiklik reforminõukogu on spetsiaalne nõuandev organ presidendi juures. See loodi 2014. aastal Ukraina viienda presidendi Petro Porošenko ajal. Riikliku reforminõukogu põhiülesanne on soodustada valitsusasutuste, kodanikuühiskonna ja rahvusvahelise kogukonna koostööd reformide läbiviimisel. Aprillis kavatses Zelenskõi määrata Saakašvili asepeaministriks, kuid ei suutnud selleks Rahva Teenri parteis piisavalt toetust koguda. Peamiseks mureküsimuseks kerkisid kokkupõrked kirgliku grusiiniga.

Mihheil Saakašvili tagasipöördumine Ukraina poliitikasse tekitas kohe diplomaatilisi pingeid Kiievi ja Tbilisi  vahel. Kohe ametisse nimetamise järel teatas Gruusia välisminister David Zakaliani, et Gruusia valitsus otsustas kutsuda Gruusia suursaadiku Ukrainas Teimuraz Šarašenidze konsultatsioonidele Tbilisis.

Šarašenidze märkis: „Ei ole vastuvõetav, et isik, kes on Gruusias süüdi mõistetud, määratakse poliitilisele ametikohale riigis, mis on meie strateegiline partner. Mis puudutab suhteid Ukrainaga, siis püüab Gruusia igal juhul neid hoida ja süvendada. Meie Ukraina partnerid jagavad seda seisukohta. Meil on ühised vaated enamikus meie tähtsamates küsimustes, nagu Euro-Atlandi integratsioon, okupatsiooni lõpetamine, demokraatlike institutsioonide tugevdamine, ning me astume rahvusvahelisel areenil ühtsel sammul õlg õla kõrval.”

Saadiku kutsumine konsultatsioonidele on diplomaatias tavaline samm, kui kahepoolsetes suhetes tekib probleeme. Muidu väga sõbralike Ukraina-Gruusia suhete taustal oli see samm pretsedenditu. Ukraina välisministeerium kutsus Gruusiat üles mitte siduma kahepoolseid suhteid reformide käiguga Ukrainas. Märgiti, et Mihheil Saakašvili on Ukraina kodanik, „kel on ulatuslikud kogemused ja märkimisväärsed saavutused reformide läbiviimisel, mida tunnustatakse laialdaselt kogu maailmas”.

Saakašvili naasmine Ukraina poliitikasse on seotud Volodõmõr Zelenskõi sooviga saada oma meeskonda inimene, kel on positiivne kogemus terve riigi reformimisega ja kelle nimi on Läänes hästi teada.

Teine diplomaatiline  vahejuhtum toimus 11. juunil, mil Mihheil Saakašvili kommenteeris oktoobris Gruusias peetavaid parlamendivalimisi. Ta kutsus Gruusia opositsiooni valimiste eel ühinema ja lubas ise olla „eesliinil” võitluses Gruusia valitsuse väljavahetamise eest. Ta sõnas: „Ma ei kavatse rahulikult pealt vaadata, kuidas Gruusia hävitatakse. See on ka minu võitlus.” Gruusia välisministeerium tõlgendas Saakašvili sõnu sekkumisena riigi siseasjadesse. Välisminister David Zalkaliani sõnas, et kutsus Ukraina suursaadiku Igor Dolgovi välja selgitusi jagama. Seda silmas pidades võib pidada usutavaks, et pingeid Ukraina ja Gruusia suhetes tuleb ette edaspidigi, kuid need ei muutu juhitamatuks.

Saakašvili naasmine Ukraina poliitikasse on seotud Volodõmõr Zelenskõi sooviga saada oma meeskonda inimene, kel on positiivne kogemus terve riigi reformimisega ja kelle nimi on Läänes hästi teada. Zelenskõi on hädas professionaalide puudumisega oma meeskonnas. Gonšaruki valitsuse lahkumine märtsis süvendas veelgi ametnikekriisi. Uues valitsuses jäid täitmata olulised majandus-, rahandus- ja energeetikaministri kohad. Nii valitsuse ja presidendi reiting kui ka eesootav koroonaviiruse pandeemia põhjustatud majanduslangus nõudsid reageerimist. Ukraina presidendile on tarvis reformide kiiret edenemist, mida ühiskond nii väga ootab. Seepärast oligi suure kogemustepagasiga Saakašvili nende silmis parim kandidaat reformide kiirendamiseks.Tema juhtimisel sai Gruusiast Maailmapanga hinnangul parim majandusreformide läbiviija maailmas ning riik kerkis äritegemise lihtsuse edetabelis 127. kohalt 8. kohale. Samuti tõusis Gruusia Transparency Internationali korruptsiooni tajumise indeksis tervelt seitsekümmend kohta.

Saakašvili pakub  Zelenskõile võimalust reformidega kiiresti edasi liikuda. Kuigi tema praegune ametikoht ei ole võrreldav asepeaministri ametiga, võib eeldada, et karismaatilise poliitikuna suudab ta avaldada inimestele olulist mõju. Sageli tekib tal siiski teiste inimestega konflikte. Seetõttu on paljud asjatundjad osutanud Saakašvili määramise võimalikele ohtudele, aga Ukraina president on väitnud, et ei pelga reforminõukogu juhi pöördumist enda vastu, nagu see juhtus Petro Porošenkoga, sest tollega ei saanudki Saakašvili sõbraks. Samal ajal möönis ta, et „juhtuda võib kõike”.

Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane

Seotud artiklid