Gravitatsiooniseadused
Venemaa ja Lääne omavahelised suhted tunduvad hetkel hõljuvat maa ja taeva vahel, ajutises üleminekufaasis. Mõlemad tahaksid küll lennata, kuid justkui mitte eriti kõrgelt ja mitte eriti kaugele. Lääs esirinnas president Barack Obama administratsiooniga üritab positiivseks hõlmamiseks kasutada Bushi ajastul unarusse jäänud välispoliitika instrumenti – vormilt pragmaatilist diplomaatiat. Tuumarelvastuse vähendamine, koostöö Iraani mõjutamiseks ning Afganistani sõda on peamised sõlmpunktid, millega hakkamasaamisel tahab Washington loota Moskva abile. Loetelu, mis viimase poole aasta jooksul on muutunud juba peaaegu mantraks.
Venemaa omakorda näib lootvat üleüldisele suhetesilumisele ja -salvimisele – seda samuti peaasjalikult diplomaatilises ning välispidises plaanis. Silumine ja salvimine on oma olemuselt pinnapealsed tegevused.
Pinna all paikneb aga alati struktuur, viimane järgib omakorda – vähemalt teatava piirini – mingeid seaduspärasid. Lendamise puhul on üheks peamiseks seaduspäraks gravitatsioon ning gravitatsiooni mõju vähendamiseks rakendatav vastasjõud. Piisava tahte ja ressursside puhul on juba ammu võimalik lennata üsna kõrgele, kaugele ja kiiresti.
Venemaa ja Lääne ning Eesti ja Venemaa omavaheliste suhete lennuvõimalusi üritabki prognoosida novembrikuine Diplomaatia topeltnumber.