Jäta menüü vahele
Nr 109 • September 2012

Talvekülma oodates

Kaitsest ja julgeolekust rääkides oleme harjunud mõtlema esimesena armeele ja sõjalisele varustusele, ehkki on selge, et inimeste ja rahvaste haavatavusel on väga erinevaid mõõtmeid, militaarsest psühholoogiliseni.

IT-tehnika areng on toonud endaga uute võimaluste kõrval ka uusi nõrkusi, millest on viimasel ajal ka meie veergudel juttu olnud. Nii nagu meie sõltuvus infotehnoloogiast loob uusi viise meie ühiskondade haavamiseks, nii teeb seda ka sõltuvus energiast. Mida keerulisemad on süsteemid, mille abil soojendatakse kodusid ja siirdatakse paigast teise kõike eluks vajalikku, mida enam tarbime energiat, et majanduse rattaid pöörlemas hoida, seda enam on energiavajadus ühtlasi ka julgeolekuküsimus.

Eriti, kui energiatarne on seotud poliitikaga – mida ta pahatihti on. Ise kartuleid kasvatav, metsast koduse ahju jaoks küttepuid raiuv ja hobusega sõitev talunik oli meist selles mõttes kahtlemata sõltumatum, ehkki muul viisil haavatavam.

2009. aasta alguses näitas üks Vene TV-kanal justkui naljana mõeldud show’d, mis tänini ka internetiavarustes ringleb – seal laulis Moskva sõjaväeringkonna akadeemiline koor sellest, kuidas ukrainlastel ja eurooplastel gaas kinni keeratakse, kui nad Kremlile ebameeldivaid otsuseid teevad: “Kui Ukraina läheb NATOsse, siis keerame neil gaasikraanid kinni!” Publik naerab saalis, aga ”nali” oli tõsielupõhine: Venemaa on otse tunnistanud, et energiapoliitika on välispoliitika tegemise vahend. Energia müügi (või müümata jätmise, hinnapoliitika jne) abil saab müügitehingutest täiesti sõltumatuid poliitilisi otsuseid mõjutada, välja pressida, jagada ja valitseda.

Kuid energiamonopolidki murenevad ja Euroopa Liit on liikumas selgema ühise energiajulgeolekupoliitika suunas, Gazpromi gaasimonopol on Euroopa Komisjoni poolt monopolivastaste seaduste võimaliku rikkumise tõttu tõsiselt vaatluse alla võetud ja Baltimaadelgi on lootust oma senisest “energiasaare” staatusest välja pääseda. Sõltuvus on paratamatu, aga liigne sõltuvus ühest allikast ei pea seda olema. Külmade ja pimeda saabudes on see oluline teema, mida meenutada ja arutada.