Jäta menüü vahele
Nr 118/119 • Juuni 2013

Segaduste vöönd ja aeg

Aafrika lääneservast kuni Hindukuši mägedeni näib laiuvat üks suur segaduste vöönd. 2011. aastal alanud araabia kevade vapustused on araabiakeelses ja -meelses Põhja-Aafrikas praeguseks olulisel määral küll taandunud – erandiks ehk Egiptus ja Liibüa –, kuid Magribi „kõhualuses“ ehk Sahelis podiseb ebastabiilsuse katel kohati märksa kõrgemal temperatuuril, seda eelkõige Malis.

Jaanuaris Prantsusmaa juhtimisel alanud sõjaline operatsioon Malis kestab endiselt, riigi kõrbetes ja mägedes jätkub sissisõda. See on konfliktikolle, mis võib nakatada ka ümberkaudseid riike. Sahelis tervikuna valitsevad etnilised, majanduslikud ja poliitilised pinged võivad aga pikemas perspektiivis samasuguse ebastabiilsust levitava nakkuskoldena destabiliseerida tervet Põhja-Aafrikat.

Teisel pool Punast merd ja Siinai poolsaart laiuvas Levandis on Süüria kodusõda senini muutunud ainult ägedamaks. Ja tasahilju on ilmumas hoiatavad märgid, mis viitavad Süüria konflikti levimisele üle riigipiiride. Liibanonist pärit Hizbollahi võitlejad on praeguseks avalikult sekkunud Süüria sõtta valitsusvägede poolel, Süüria mässulised omakorda on lubanud vajaduse korral asuda ründama Hizbollahit tema kodupinnal.

Üha dramaatilisemaks muutunud olukord Süürias on praeguseks tõusnud suure rahvusvahelise poliitika üheks kesksemaks küsimuseks, millele lahenduse otsimisel on võtmemängijateks USA, Venemaa, Türgi ja Euroopa Liit. Türgi vaevleb samal ajal sisepoliitilises kriisis, mille põhjuseks elanikkonna olulise osa aastate jooksul kuhjunud rahulolematus oma valitsuse konservatiivseid väärtusi rõhutava kursiga. Majanduskriisist vaevatud Euroopa on lõhenenud maksejõulisteks ja maksejõuetuteks riikideks. Venemaa jõuline, et mitte öelda agressiivne välispoliitiline joon on pärast Vladimir Putini naasmist Kremlisse üha kinnistunud ning tulemuseks on kasvavad lõhed Moskva ja Lääne vahel – olukorras, kus siseriiklikult muutuvad eraldusjooned Põhja-Kaukaasia ja ülejäänud Venemaa vahel üha ilmsemaks.

Kõigest sellest ning nii mõnestki muust kõnelebki juunikuine Diplomaatia. Meie järgmine number ilmub augustis. Seniks aga – ilusat suve!