Pilk peeglisse – kes me oleme?
Rändekriis ja islamiäärmuslus on pannud Läänt laiemalt ja Euroopat kitsamalt pead murdma, missugused on need väärtused, mille eest seista. Ehk lihtsamini küsides: kes me oleme ja kuhu läheme? Islamiäärmuslaste tõekspidamised ei kattu meie omadega, see on aga sundinud kriitiliselt tagasi vaatama ka meie ajaloole ja tehtud valikutele.
Diplomaat ja antiikajaloolane Mikael Laidre kirjutabki liberaaldemokraatia keerdkäikudest ja selle suhetest teiste suundade ja religioonidega. „Kokkuvõtvalt: Lääne (anti)tsivilisatsioon on viimastel sajanditel teinud läbi suure muutuse, on pahupidi pöördunud ja juurinud välja kristlusel ning antiikse Kreeka ja Rooma pärandil põhineva ning rajanud asemele üldjoontes liberaaldemokraatliku korra. See süsteem on unikaalne selles mõttes, et vaatab kõike läbi prisma, mis tembeldab teised tsivilisatsioonid ja ideoloogiad „radikaalseks“, ent sellest tulenevalt teel „mõõdukuse“ poole, mida peaks julgustama ja tagant tõukama,“ nendib Laidre.
Mikael Laidre artiklit kommenteerivad eksperdid Tiit Kärner, Hille Hanso ja Milvi Martina Piir.
Ka Rootsi kaitseanalüütik Magnus Christiansson vaatleb Euroopa ja liberaalse demokraatia nõrkusi. „Täna võime tõdeda, et Euroopa projekti triumf, mis 1990. aastatel tundus nii elavalt elujõuline, oli illusoorne. Selle elujõulisus ei tulenenud mitte liberaalsete väärtuse üleolekust, vaid pigem igasuguse eksistentsiaalse ohu puudumisest Euroopas,“ on Christiansson veendunud.
Vabariigi Presidendi julgeolekunõunik Merle Maigre kirjutab sellest, kuidas üldse jõudis rahvusvahelisse sõnakasutusse mõiste „Suwalki avaus“, ent peatub siiski ka selle avause enda tähtsusel Eesti, teiste Baltimaade ja Poola julgeolekule.
Diplomaatia on teinud intervjuu sõjandusprofessori Martin van Creveldiga. Viimane on veendunud, et mõnest põgenikust võib saada terrorismile toitev pinnas, kuid mitte esimese põlvkonna ajal, vaid teise põlvkonna võõrandumine toidab islamiäärmuslust.
Diplomaat Priit Pallum annab ülevaate Euroopa Liidu ja USA vabakaubanduslepingu üle peetavatest läbirääkimistest. Tema sõnul pole oodata lepingu kiiret jõustumist, sest läbirääkimised on keerulised, pealegi on ratifitseerimisprotseduur väga aeganõudev.
Magistritudeng Karl-Gerhard Lille kirjutab tavapärasemast ehk veidi teistsuguses võtmes USA vabariiklaste vastuolulisimast presidendikandidaadist Donald Trumpist.
Kaarel Piirimäe on arvustanud kindral Nikolai Reegi sõjandusalast artiklikogumikku.