Kuraditosina avapauk
Selle sajandi kolmeteistkümnes aasta algas sõjaga. Mali põhjaosas kanda kinnitanud islamisõdalased ei jäänud käed rüpes ootama, millal eurooplased lõpetavad oma kuudepikkused ettevalmistused ning asuvad neid koos Mali valitsusvägedega hõivatud territooriumilt välja tõrjuma. Selle asemel haarasid nad initsiatiivi ja asusid otsustavalt tungima riigi pealinna Bamako poole.
Prantsusmaa juhtimisel käivitunud välkoperatsioon on praeguseks džihadistidest edukalt puhastanud Põhja-Mali peamised linnad. Kuid segadused Malis ei pruugi veel kaugeltki möödas olla ning oleks ennatlik loota, et tuareegide iidsete kultuurikeskustega asualal on nüüd relvad lõplikult vaikinud.
Aasta algamine uue – vähemalt Lääne jaoks – konfliktiga on seejuures mõneti märgiline. Rahvusvahelises elus saab tänavune aasta sarnaselt paarile varasemale ilmselt olema sõja-aasta, vähemalt osaliselt. Süürias näib ohvriterohke kodusõda tüürivat lõppmängu poole – etapp, millest Bashar al-Assadil võitjana väljumiseks ei ole kuigi suured šansid.
On võimalik, et Läänel tuleb tänavu langetada valik, kas leppida tuumarelvastatud Iraani tekkimisega või üritada Teherani ambitsioonide realiseerimist pidurdada relvajõul.
Enamik lääneriike asub seejuures aastal 2013 pakkima kohvreid lahkumaks Afganistani sõjatandrilt. Juba järgmisel aastal peaksid afgaanid ise oma riigi julgeoleku eest vastutama täiel määral.
Kuid on lahinguid ja kampaaniad, seejuures kaalukaid, kus tänavu võib saabuda kauaoodatud läbimurre. Üheks selliseks on võitlus Euroopat juba enam kui neli aastat räsinud majandus- ja võlakriisiga. Eurokriisi tumedaimad perioodid näivad olevat selja taga ning Euroopa Liit tervikuna võib sellest katsumusest väljuda tugevamana kui varem.
Ning see, millisest olukorrast leiab ennast Eesti paarikümne aasta pärast, sõltub kriitilisel määral just Euroopa saatusest. Ning muidugi ka meist enesest, tema oskusest kasutada rahvusvahelisi organisatsioone targalt ja tõhusalt oma saatuse kujundamiseks.
Maailmast aastal 2030, Eesti võimalustest seda maailma kujundada ning tänastest julgeolekumuredest Põhja-Aafrikas jutustabki 2013. aasta esimene Diplomaatia.