Jäta menüü vahele
Nr 180 • September 2018

Küberkaitse, paavst, Hiina ja Iraan

Küberkaitse, paavsti visiit, Hiina ja Iraan on septembrikuu Diplomaatia põhilised teemad. Maailm on kui mosaiik, millest taas mingi oluline teema esile kerkib. Kuidas peaks Eesti toime tulema kübervallas või kuidas talitama Hiina laenude või turu osas, need on küsimused, millele Diplomaatia vastuseid otsib.

Foto: Reuters/Scanpix

Merle Maigre ja Kadri Kaska kirjutavad küberkaitsest. „Selleks, et luua tõhusamat heidutust ja olla suutlik reageerima küberrünnakute vastu, on meil vaja tagada, et sarnaste väärtustega riigid omaksid küberjulgeolekust terviklikku ja ühtset olukorrahinnangut, suudaksid paremini kaitsta kodanikele osutatavaid digitaalseid teenuseid ja tagaksid toimivad kriisiohje protseduurid, mis hõlmavad tsiviil-militaarkoostööd,“ kirjutavad nad.

Teemat kommenteerivad veel Piret Pernik ja Hannes Krause.

Mihhail Lotman arutleb paavsti olemuse üle eelseisva Franciscus I visiidi valguses Eestisse. „Paavst on ainus inimene maa peal, kes oma läkitustes pöördub terve inimkonna poole. Entsüklikad on adresseeritud urbi et orbi (linnale, st Roomale, ja maailmale) ning tõepoolest ei loe neid kaugeltki üksnes katoliiklased,“ ütleb ta.

Alan Riley hoiatab Hiina „kingituste“ ja ootuste eest siseneda Hiina turule. „Tegelikkus on paraku selline, et vähemalt lähemal ajal ei ole oodata märkimisväärsete turuvõimaluste avanemist ning suur osa reklaamitud investeeringuid jääb üldse olemata või on kättesaadavad ainult tingimustel, mis tekitavad tõsist majanduslikku või julgeolekualast muret,“ kirjutab ta.

Richard Weitz annab ülevaate põhjustest, miks USA taganes Iraani tuumaleppest ja kuidas leppe muud osapooled sellele reageerisid.

Wolfgang Drechsler kirjutab, kuidas digitaalne maailm mõjutab välispoliitikat ja diplomaatiat. „Diplomaatias võime täheldada kvantitatiivset muutust, mis on loomu poolest peaaegu üle kasvanud kvalitatiivseks: läbirääkimised riiklikul tasandil on muutunud peaaegu täiesti tähtsusetuks ning põhilisi probleeme arutavad riigipead või vastavad ministrid silmast silma või telefonitsi,“ ütleb ta.

Andres Mäe luges uut raamatut Ungari peaministri Viktor Orbáni kohta ja Marko Mihkelson teeb järelehüüde meie seast lahkunud USA senaatorile John McCainile.