Aet Kubits
Autor
Aet Kubits
Tartu Ülikooli eesti keele ja kirjanduse tudeng
Teemad:
Viimati uuendatud: 03. mrts 2024, 17:38

Euroopa Liidu laienemine käib käsikäes strateegilise autonoomiaga, sest loob regioonis stabiilsust ja haarab enda mõjusfääri riike, mis praegu kõiguvad rindejoonel. Eriti kriitiline on olukord Lääne-Balkanil, kus mitmed riigid ootavad läbirääkimiste laua taga juba aastaid, kuid seda edutult. Kui laienemisprotsess jääb toppama, on ohtlik mõelda, mis hakkab saama riikides, kus niigi nõrgestatud kodanikuühiskond on autoritaarsete režiimide ja vene mõjutustegevuse ees küllaltki relvitud.

4. aprill 2025

2024. aastal rahvusvahelisel Amsterdami dokumentaalfilmide võistlusel IDFA esilinastunud ning veebruaris DocPointi programmis Eestis linastuv afgaani noore filmitegija ja ajakirjaniku Najiba Noori portreefilm “Kirjad Hawale” avab režissööri ema Hawa elu. Filmi tegevustik vältab üle viie aasta ning katab muuhulgas turbulentset aega, mil Ameerika Ühendriikide väed 2021. aastal Afganistanist lahkusid ning riik langes Talibani võimu alla. 

Kui süsteemikriitilisi filme on Põhja-Koreast tehtud lugematul arvul, siis vähe on selliseid lääne filme, mis on tehtud koostöös Põhja-Korea enda filmitööstusega. Üks selline on Austria režissöör Brigitte Weichi linateos “Neli, viis, kuus” (“... ned, tassot, yossot …”), mis räägib Põhja-Korea jalgpallinaiskonnast. Diktatuuri argielu kujutav film on ilmekaks näiteks, kuidas Põhja-Koreas ei imiteeri mitte kunst elu, vaid elu kunsti.