Jäta menüü vahele
15. juuli 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Ukraina, NATO, tuumaheidutus

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 29. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

Washington, D.C, kaks päeva pärast NATO tippkohtumist. Foto: Reuters/SCANPIX

Ukraina vajab rohtu liugpommide vastu
Indrek Kannik, RKK direktor

Ukraina rindejoonel on olukord jätkuvalt suhteliselt stabiilne. Venemaa surve jätkub üsna mitmel lõigul. Paraku on ka edenemisi, tõsi kõik üsna minimaalsed ja ohtu suuremateks läbimurreteks lähiajal olla ei tohiks. Venemaa edenemise peamine põhjus on liugpommide efektiivsus. Nendega hävitatakse (eelkõige idarindel) Ukraina kaitserajatised ja seejärel pole Ukrainal suurte inimkaotuste vältimiseks muud teha kui taganeda järgmiste positsioonideni. Esialgu liugpommide vastu head vasturelva ei ole. Loa saamine Ameerika Ühendriikide relvasüsteemidega Venemaa lennujaamade ründamiseks aitaks ehk natuke, F-16 saabumine veidi rohkem.

NATO juubelitippkohtumisel Washingtonis kinnitati üle, et suve jooksul F-16d saabuvad. Samuti kinnitati, et Ukraina liitumine NATO-ga on pöördumatu protsess. See on retooriliselt tugev sõnastus, aga lähiperspektiivis liiga palju sellest abi ei ole. Olulisem otsus on toetada Ukrainat järgmise aasta jooksul 40 miljardi euroga. Kuigi vahepeal loodeti, et suudetakse kokku leppida pikemaajalisem rahastus, on see siiski samm õiges suunas. Kokkuvõtteks võib tõdeda, et NATO tippkohtumise tulemused on Ukraina jaoks rahuldavad, aga paraku mitte enamat.


Washingtoni tippkohtumine: madalad ootused said suuremalt jaolt täidetud
Tony Lawrence, Uurimisprogrammi “Kaitsepoliitika ja strateegia” juht

Keegi ei oodanud NATO liitlaste riigijuhtidelt eelmisel nädalal Washingtonis imesid. Suured otsused Ukraina, kaitse ja heidutuse ning kaitsekulude kohta olid kõik tehtud või vähemalt läbi vaieldud eelmiste aastate kohtumistel Madridis ja Vilniuses. Mitmed liitlased, eriti võõrustajad USAs tahtsid väga hoiduda draamast. Lõpuks oli nii tippkohtumine kui seal vastu võetud ühisavaldus kained ja praktilised, kuid arvestades alliansi ees seisvaid väljakutseid, mõnevõrra väheambitsioonikad.

Loe edasi (inglise keeles): The Washington Summit: Low Expectations Mostly Met
Veel samal teemal: The Washington Summit Series


RKK publikatsioon. Kindlustus ebakindluse vastu. Euroopa tuumaheidutus?
Peter Watkins, RKK külalisteadur

Venemaa sagedased tuumakonflikti ähvardused ja Euroopa mure, kas ka edaspidi saab USA laiendatud tuumaheidutusele kindel olla, on taasläitnud arutelu Euroopa enda tuumaheidutusest.  Peter Watkinsi analüüsis käsitletakse Euroopa tuumaheidutuse kohta viimastel kümnenditel esitatud ettepanekuid. Vaatluse alla tulevad mõningad tuumaheidutuse loomisega seotud õiguslikud, rahalised, poliitilised ja praktilised küsimused. Lähemalt vaadeldakse kolme võimalikku mudelit: mitmepoolseid Euroopa tuumajõude, NATO tuumarelvade jagamise programmi ümberkujundamist ning Prantsusmaa või Ühendkuningriigi olemasoleva tuumavõimekuse tugevdamist kogu Euroopa kaitsmiseks.

Loe (inglise keeles): Insuring against Uncertainty. A European Nuclear Deterrent?


Mida tähendavad Bundeswehri reformimise plaanid Balti regioonile?

RKK praktikant Felix Gasper kirjutab (inglise keeles): A New Structure for the Bundeswehr: A Step Forward?


NB! Järgmine korraline RKK uudiskiri ilmub 34. nädalal, 19. augustil.