Jäta menüü vahele
8. aprill 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Ukraina, Iisrael, seminar Hiina mõjutustegevusest Balti riikides ja Lennart Meri konverents

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 15. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kontrollimas kindlustusrajatisi Tšernihivi piirkonnas. 5. aprill 2024. Foto: AP/Scanpix

Venemaa kaotab soomustehnikat

Indrek Kannik, RKK direktor

Rindejoonel jätkub Venemaa surve, aga arvestatavat edu pole. Kui mõnes lühikeses lõigus isegi on õnnestunud minimaalselt edasi liikuda, siis on see tulnud väga suurte kaotuste hinnaga ja pole kindlust, kas võidetud positsioone õnnestub kindlustada. Möödunud nädala alguse venelaste soomustehnika kaotusi hindavad mitmed vaatlejad sõja algusnädalate järgse aja suurimateks.

Ukraina tegi ööl vastu reedet droonirünnaku neljale Vene sõjaväelennuväljale (Jeisk Krasnodari oblastis, Morozovsk Rostovi oblastis, Kursk ja strateegiliste pommitajate baas Engels Saratovi oblastis). Visuaalseid kinnitusi tabamuste kohta seni veel ei ole, seega on rünnaku otsest mõju vara hinnata. Küll aga näitab rünnak, et Ukraina kasutuses olevate droonide hulk on suurenenud ja samuti ka tegevusraadius.

Möödunud nädalal prognoosisid nii president Zelenskõi kui ka teised Ukraina ametiisikud umbes 300 000 mehe mobiliseerimist Venemaal selle suve alguseks. Et nii läheks, peab Venemaa mobilisatsiooni alustama hiljemalt mai alguses. President Zelenskõi avaldust võib tõlgendada ka survena Ülemraadale, kes Ukraina enda uue mobilisatsiooniseaduse vastuvõtmisega päris pikalt venitanud on.


Iisrael ja USA

Helga Kalm, Lennart Meri konverentsi direktor

Pärast seda, kui Iisraeli rünnakute tõttu said eelmisel nädalal Gaza sektoris surma rahvusvahelise abiorganisatsiooni World Central Kitchen vabatahtlikud, tegi USA president Joe Biden seni kõige kriitilisema avalduse peaminister Benjamin Netanyahu suunal. Iisrael on pärast seda ja Bideni telefonikõnet lubanud avada uusi abikoridore ja andnud sõnumeid vägede mõnest regioonist tagasitõmbamise kohta, kuid suunamuutuses mingit kindlust ei ole. Pärast 7. oktoobril toimunud Hamasi rünnakuid tsiviilelanike vastu on USA olnud Iisraeli suuremaid toetajaid, aga pikaleveninud konflikt ja tsiviilohvrite hulga suurenemine on konflikti muutnud väga ebapopulaarseks. USA sisepoliitikas jätkub valimisvõitlus, muuhulgas spekulatsioonid selle üle, mis võiks olla Trumpi plaan Ukrainas.

Kuulamissoovitus: Vikerraadio Välistund. Helga Kalm ja Diplomaatia peatoimetaja Merili Arjakas rääkisid sellest, kas Iisrael on muutumas paariariigiks ning mida tähendab Lähis-Idas toimuv USA valimiste seiskohast. Saatejuht Evelyn Kaldoja.


Seminar: Hiina mõjutustegevus Baltimaades

Kolmapäeval, 10. aprillil 2024 kell 11.00-12.30 korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus (ICDS) hiljuti avaldatud Hiina Balti riikides toimuva informatsioonilise mõjutustegevuse teemalise raporti esitluse. 

Hiina kommunistlikku parteid jälgivad analüütikud on märganud režiimi jõupingutusi globaalse inforuumi kujundamisel ja mõjutamisel. Väga oluline on mõista Hiina Rahvavabariigi taktikaid, mis varieeruvad propagandast ja desinformatsioonist ja kriitiliste häälte mahasurumisest kuni digitaalse autoritaarsuse propageerimiseni, kasutades agressiivseid vahendeid, nagu hirmutamine ja diplomaatiline surve. Samuti meedia ja infotehnoloogia üle kontrolli saavutamine.

Aruande koostas Ida-Euroopa Uuringute Keskus (Leedu) koostöös Läti Rahvusvaheliste Suhete Instituudi (LIIA) ja RKKga. Aruanne põhineb 2023. aastal Balti riikides läbi viidud küsitlustel ning selle eesmärk on hinnata Baltimaade ühiskondade vastuvõtlikkust ja vastupanuvõimet Hiina mõjule infovaldkonnas.


EU Conversations: ELi roll Euroopa kaitsmisel

Täna toimus Läti Rahvusvaheliste Suhete Instituudi (LIIA) konverentsil Tony Lawrence’i juhitud arutelu Euroopa Liidu kaitsepoliitika muutustest. Venemaa eirab reeglitepõhist maailmakorda ja alustas sõda Ukraina vastu. Seepärast peab EL oma julgeolekuarhitektuuri ümber mõtlema ja uuesti üles ehitama. USA kohalolek on endiselt hädavajalik, kuid Euroopa peab selgelt suurendama enda sõjalist võimekust. EL on juba suutlikkuse arendamiseks teinud olulisi algatusi, eelkõige hõlmavad need relvatarnete ühist rahastamist, Ukraina vägede väljaõpet ja suurtükiväe laskemoona ühist soetamist. Arutelul räägitakse edasi sellest, mida Euroopa strateegiline autonoomia tänapäeval tähendab. Järelvaatamine: https://www.euconversations.com/en 

Moderaator: Tony Lawrence, Uurimisprogrammi “Kaitsepoliitika ja strateegia” juht, RKK

Osalejad:

Timo Pesonen,  Euroopa Komisjoni kaitsetööstuse ja kosmose peadirektoraat

Dr. Ricardo Borges de Castro, mõttekoda European Policy Centre 

Dr. Aleksandra Kozioł, Poola rahvusvaheliste suhete instituudi analüütik


Lennart Meri konverents “Ärgem heitkem meelt, tegutsegem” 16.-18. mail

Eelmise aasta Lennart Meri konverentsil oli õhus jätkuv šokk Venemaa sõjast Ukrainas, kuid ka optimismi Euroopa uue julgeolekukorra tekkimise üle. Sel aastal mõtleme, kuidas täpselt edasi liikuda ja teha seda sellisel viisil, mis muudaks meid kõiki tugevamaks ja turvalisemaks, nii Euroopas kui ülemaailmselt lääne liitlaste seas. Konverents toimub vaid paar kuud enne Washingtoni NATO tippkohtumist, kus 75-aastane allianss peab sarnastele küsimustele vastuseid otsima. 

Konverentsi esialgne ajakava: https://lmc.icds.ee/conference-2024/agenda/ 

Konverentsi esinejad (pidevalt täienev nimekiri): https://lmc.icds.ee/conference-2024/agenda/