Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: lootusetus Gruusias, lääne ühtsus, Venemaa majandus, Atlandi-üleste suhete ümberkujunemine, Jaapan
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2025. aasta 23. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

Gruusia demokraatia kinnikeeramine on jõudmas lõppfaasi
Kai Kaarelson, RKK teadur
Valitsuse repressioonid oma rahva ja opositsiooni vastu on peale 2024. sügisel küsitavalt läbi viidud parlamendivalimisi aina tugevnenud. Eesmärk tundub olevat lõpetada riigis täielikult sõnavabadus ja suruda maha kõik jõud, kes ei mõtle täpselt nii nagu valitsus. Sellel teel on viimasel ajal olnud viimasel ajal mitu olulist maamärki.
Kodanikuühiskonna vaigistamiseks jõustus 31. mail Gruusias seadus, mida selle unistavad autorid nimetavad Välisagentide registreerimisaktiks (FARA – Foreign Agents Registration Act) USA vastava 1938. aasta seaduse eeskujul, mil reaalsuses muidugi puudub omavahel seos. Gruusia FARA täiendab 14. mail 2024 vastu võetud välisagentide seadust, mis tõi kümned tuhanded inimesed tänavatele. „FARA“ laiendab isikute ja organisatsioonide ringi, kes peaksid end nimekirja panema ning karmistab karistusi.
2025. aasta märtsist on käimas peamise opositsioonipartei Ühinenud Rahvusliku liikumise (UNM) väidetavate kuritegude uurimine nende valitsemisperioodil 2003–2012. Tänaseks on komisjoni ette mitteilmumise tõttu eeluurimiseks vahistatud Zurab Džaparidze (erakond Girchi-More Freedom juht) ning Nika Melia (Ühinenud Rahvusliku liikumise üks pikaajalisi juhtfiguure), üle on kuulatud ka Giorgi Vašadze (liikumise Strategy Aghmashenebeli juht). Eriti Džaparidze vahistamisele võib aga juristide hinnangul omistada suurema tähenduse, sest alus justkui puudub täielikult.
Lisaks võttis parlament 13. mail vastu seaduse, mis sisuliselt keelustab opositsiooniparteid, mil on UNM-iga sarnased eesmärgid. Seda kriteeriumi saab aga laiendada pea kõikidele opositsioonierakondadele, sest neid ühendab Gruusia Unistuse vastasus. Seadus jõustub siiski alles peale 4. oktoobril toimuvaid kohalike omavalitsuste valimisi.
24. mail võeti välismaal kinni ning deporteeriti Gruusiasse Ivanišvili endine pikaajaline varade haldur Giorgi Batšiašvili. 28. mail lahkus ametist siseminister Vakhtang Gomelauri, kes oli varasemalt sisejulgeolekuteenistuse ülem ning üks peamisi rahumeelsete meeleavalduste jõuga mahasurumise eest vastutajaid alates 2019. aasta suvest. Gomelauri oli Ivanišvili „mees“, nii nagu ka aprilli alguses lahkunud sisejulgeolekuteenistuse järgmine ülem Grigol Liluašvili, ning 25. aprillil poliitikast lahkunud endine peaminister Irakli Garibašvili. Riigiametist on vabastatud ka inimesi, kes on küll Gruusia Unistuse, kuid mitte peaminister Kobahhidze toetajad, kes sellise otsusega sugugi rahul ei ole. Kas see näitab, et partei sees on kujunemas lõhe ning võimalikult ka uus vastuliikumise alge partei seest, saame näha.
Loe samal teemal pikemalt Diplomaatiast: Gruusia demokraatia kinnikeeramine on jõudmas lõppfaasi
Sel nädalal Diplomaatias. Ants Kiviselg: mõrad lääne ühtsuses on Vene võit
Mida ühtsemad läänes oma sõnade ja tegudega oleme, seda lühemaks jääb Venemaa agressioon Ukraina või lääneriikide vastu. Kui Moskvale jääb mulje, et ta suudab sõjaliste vahendite kaudu oma poliitilisi eesmärke saavutada, siis vaenutegevus Ukrainas paraku ei lõppe, hoiatab Kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Ants Kiviselg intervjuus Merili Arjakasega.
Loe: mõrad lääne ühtsuses on Vene võit
Sel nädalal Diplomaatias. Anders Åslund: Venemaa majandus neljandal sõja-aastal – kas tee viib alla või välja?
2014. aasta juulist saadik, kui lääs alustas Venemaa vastu finantssanktsioonide kehtestamisega, on president Vladimir Putin uhkeldanud, et need on muutnud Venemaad ainult tugevamaks. Samas on ta läinud omaenda sõnadega vastuollu ja teinud üleskutse sanktsioonid lõpetada, mis näitab selgesti, kui valusad need on. Alates 2024. aasta oktoobrist on Venemaa kõrged ametnikud rääkinud stagflatsioonist, st kiirest inflatsioonist ja minimaalsest majanduskasvust.
Loe: Venemaa majandus neljandal sõja-aastal – kas tee viib alla või välja?
Sel nädalal Diplomaatias. Torrey Taussig: Atlandi-ülene julgeolek Trump 2.0 järel
President Trumpi teine tulek Valgesse Majja on avanud Atlandi-ülestes suhetes uue ajastu, mis kujundab USA ja tema liitlaste suhted põhjalikult ümber. On kohane taga nutta usaldust ja kindlustunnet, mis on kadunud vaid mõne nädalaga. Kuid kuna aega napib, peaksid pühendunud „transatlantistid“ uuel viisil lahti mõtestama, kuidas see suhe saaks paremini teenida Ameerika ja Euroopa julgeolekuhuve. Selles ettevõtmises peaks Euroopa eesmärk olema saavutada suurem strateegiline tegutsemisvõime – ja töötada selleni jõudmise nimel koos Trumpi Washingtoniga.
Loe: Atlandi-ülene julgeolek Trump 2.0 järel
Tagasivaade: Lennart Meri Konverents
16.-18. maini toimunud Lennart Meri konverentsi videod, pildid ja tagasivaated on üleval kodulehel: lmc.icds.ee
2026. aastal toimub Lennart Meri konverents 15.-17. mail.
RKK üritused: India-Vaikse ookeani piirkonna teemaline foorum
11. juunil toimub Vabamus RKK Jaapani programmi korraldatud foorum, mis keskendub Indo-Vaikse ookeani piirkonna julgeolekudünaamika muutumise kriitilistele küsimustele ja selle mõjule Jaapanis ning Põhja-Baltimaades.
Kuidas saavad Põhja-Baltimaad ja Jaapan kõige paremini ühendada jõud reeglipõhise maailmakorra säilitamiseks? Milline on meie ühine seisukoht USA uue administratsiooniga suhtlemisel? Kuidas kujundab Hiina-Venemaa partnerlus 2025. aasta julgeolekumaastikku? Kuidas on Euroopa ja India-Vaikse ookeani piirkonna merejulgeolek omavahel seotud ning kuidas mõlemad piirkonnad saavad koostööd arendada?
Vaata päevakava: Baltic Indo-Pacific Forum 2025
Loe Kristi Raiki kommentaari Eesti-Jaapani suhetest: A Strengthening Partnership in A Turbulent World
Välistund. Venemaa infomõjutus Poolas ja Rumeenias
RKK julgeoleku ja kriisikindluse programmi juht Marek Kohv osales täna Vikerraadio saates ja rääkis Rumeenia ja Poola valimiste ümber toimunud mõjutuskampaaniatest.
Kuula saadet: Välistund. Vene infomõjutus Rumeenias ja Poolas