Jäta menüü vahele
Rubriik

Kronoloogia

Valik olulistest Eesti välis-, kaitse- ja julgeolekupoliitilistest tegudest ja otsustest alates 2020. aasta detsembrist.

 • november

  2021

  Valitsus kutsus 1684 reservväelast lisaõppekogunemisele Okas 2021. Peaminister Kaja Kallas ütles telefonivestluses Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile, et EL ei tohi alluda Aljaksandr Lukašenka režiimi survele ja väljapressimistele.

  17. november 2021

  Peaminister Kallas ütles pärast riigikaitse nõukogu kohtumist, et tähtis on astuda ennetavaid samme piiri tugevdamiseks. ELi välisasjade nõukogul lepiti kokku Valgevenele uute sanktsioonide kehtestamises.

  16. november 2021

  Vilniuses kohtunud Balti riikide presidendid ja nendega videosilla vahendusel liitunud Poola riigipea mõistsid hukka Aljaksandr Lukašenka režiimi tegevuse ELi ja NATO piiril.

  15. november 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets ütles ELi välisasjade nõukogu kohtumisel, et Valgevene-vastased uued sanktsioonid
  tuleb jõustada võimalikult kiiresti. Liimets osales ka ELi ja idapartnerlusriikide välisministrite kohtumisel ning liidu välis- ja kaitseministrite ühisistungil, kus arutati ELi julgeoleku- ja kaitsepoliitika strateegilise kompassi loomist.

  15. november 2021

  Balti välisministrid arutasid Vilniuses Valgevene demokraatlike jõudude esindaja Svjatlana Tsihhanovskajaga Valgevene hübriidrünnakut. Kaitseminister Kalle Laanet andis käsu eelpaigutada Eesti piirile 130 kilomeetrit tõkestustraati.

  12. november 2021

  Balti riikide kaitseministrid mõistid ühisavalduses hukka Valgevene režiimi hübriidrünnaku.

  11. november 2021

  Eesti ja Venemaa välisministeeriumi esindajad kohtusid Tallinnas, Eesti avaldas valmisolekut Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimisega edasi liikuda.

  10. november 2021

  Eesti ja Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumid sõlmisid vastastikuse kütusega varustamise kokkuleppe, mis lihtsustab kahe riigi relvajõudude omavahelist kütuse tarnimist ja seab kütusega varustamisele ühtsed alused.

  10. november 2021

  Välisminister Liimets tõstatas New Yorgis ÜRO julgeolekunõukogu debatil relvakonfliktide algpõhjuste üle Valgevene hübriidrünnaku teema.

  9. november 2021

  President Alar Karis kinnitas telefonikõnes Poola kolleegile, et Eesti toetab Poolat kriisiolukorras.

  8. november 2021

  Lätis Adaži polügoonil lõppes Scoutspataljoni õppus Teraskilp, mis andis pataljoni allüksustele võimaluse harjutada koostööd ja kaitsetegevust koos üleminekuga vasturünnakule.

  5. november 2021

  Kaks Eesti õhuväe kasutatavat õppereaktiivi L-39 kaldusid pöörde tegemisel inimliku eksituse tõttu Utö saarest lõunas Soome õhuruumi. Intsident toimus rahvusvaheliste vete kohal ajal, kui Eesti lennukid osalesid koostegevusharjutusel liitlaste sõjalaevaga.

  1. november 2021

  Peaminister Kallastoonitas ÜRO Glasgow’ kliimakonverentsil vajadust, et tugevamad majandused toetaks kliimakriisi eesliinil asuvaid arenguriike. Peaminister vestles konverentsi veerel ka USA presidendi Joe Bideniga ühistest julgeolekuhuvidest ja Atlandi-ülese sideme tugevdamisest.

  1. november 2021

 • oktoober

  2021

  President Karis arutas visiidil Varssavisse Poola riigipeaga julgeolekuolukorda, samuti regioonile tähtsate taristuprojektide hetkeseisu. Päev varem tegi Karis sama Vilniuses Leedu presidendiga.

  28. oktoober 2021

  Kaitseminister Laanet kinnitas visiidil Gruusias sealsele kaitseministrile, peaministrile, Rahvuskaardi ülemale ning NATO-Gruusia ühise koolitus- ja hindamiskeskuse ülemale, et Eesti toetab Gruusia iseseisva kaitsevõime arendamist.

  28. oktoober 2021

  Bukarest 9 koostööplatvormi (B9) ehk NATO üheksa idatiiva riigi välisministrite kohtumine Tallinnas keskendus julgeolekuküsimustele, NATO tippkohtumise otsuste rakendamisele ja alliansi järgmise strateegilise kontseptsiooni ettevalmistamisele.

  27. oktoober 2021

  President Karis rääkis Helsingis Soome riigipea Sauli Niinistöga kahe riigi koostööst, arengutest Arktikas ja Euroopa julgeolekuteemadest.

  26. oktoober 2021

  USA kaks strateegilist pommitajat B-1 Lancer harjutasid Eesti õhuruumis koostööd Eesti ja liitlaste õhutulejuhtidega.

  23. oktoober 2021