juuni 30, 2014

Venemaa Ukraina-vastane tegevus

Alates tänavu 27. veebruarist Venemaa Föderatsioon kõigepealt annekteeris Krimmi ning alustas seejärel õõnestustegevuse korraldamist ja sellele kaasa aitamist Ukraina lõuna- ja idapiirkondades.

Venemaa Ukraina-vastast tegevust võib käsitleda kui omamoodi laiapindset asümmeetrilist rünnakut. Tavapäraste sõjaliste vahenditega ei ole olnud lihtne selle vastu rohtu leida (mis kasu on tankidest või suurtükiväest inimkilpide ning rahvahulkade taga või seas tegutsevate eriväeosade vastu?) ning Ukrainal pole õnnestunud leida sobivat vastustrateegiat.

Seda võib ehk kutsuda ka kaudse jõu ehk nn soft power’i rünnakuks, kuid see ei kirjeldaks päris täpselt seda, mida me oleme näinud. Õigupoolest on tegu pigem mitmemõõtmelise õõnestuskampaaniaga, kuhu Venemaa relvajõud kaasati alles siis, kui tõenäosus, et Ukrainas puhkeb ulatuslik militaarkonflikt, oli kahanenud pea olematuks. Tuvastada võib ka valitsusvastase mässu, majandusblokaadi, sõjaliste üllatusrünnakute, korruptsiooni, infooperatsioonide, poliitilise ja diplomaatilise surve jne elemente. Rünnak on olnud tõeliselt kõikehõlmav ning see tabas niigi sisemisi vapustusi üle elavat Ukraina ühiskonda vaid minimaalse eelhoiatusega.

Laadi alla: ICDS – Russia’s Actions against Ukraine (PDF) (inglise keeles)

Kategooriates: PublikatsioonidSildid: ,