jaanuar 16, 2013

Obama poolt Putinile vabade käte andmine eks-NSVL territooriumil on Venemaa riiklikult kontrollitud ajakirjanduse soovunelm

Hannes Hanso: USA peab täna arvestama, et Venemaal uuesti presidendiks saanud Putin ei kavatse niipea võimult lahkuda. Kindlasti ei saa välistada, et mees üritab olla riigijuhina ametis talle seadusega võimaldatavad kaks järjestikust ametiaega ehk teoreetiliselt 2024. aastani. See jätab USA poolt vaadatuna paraku üsna ahta poliitiliste valikute ringi – USA peab kas Putiniga suhtlema hakkama või laskma tekkinud vastasseisul-vastasseisudel veelgi süveneda. Selge on, et lootused, mis võisid tekkida seoses mitmete aastate taguse Medvedyevi presidendiks saamisega – et Venemaa võib valida ka liberaalsema ning avatuma suuna – on ilmselgelt haihtunud. USA suursaadiku Venemaal ehk 2012 jaanuaris ametisse määratud Michael McFaul’i avalik arvustamine Moskvas, muuhulgas ka Vene välisminister Lavrovi poolt alles möödunud kevadel, näitas suhete kriitiliselt kehva taset.

16.01.2013, Hannes Hanso
USA peab täna arvestama, et Venemaal uuesti presidendiks saanud Putin ei kavatse niipea võimult lahkuda. Kindlasti ei saa välistada, et mees üritab olla riigijuhina ametis talle seadusega võimaldatavad kaks järjestikust ametiaega ehk teoreetiliselt 2024. aastani. See jätab USA poolt vaadatuna paraku üsna ahta poliitiliste valikute ringi – USA peab kas Putiniga suhtlema hakkama või laskma tekkinud vastasseisul-vastasseisudel veelgi süveneda. Selge on, et lootused, mis võisid tekkida seoses mitmete aastate taguse Medvedyevi presidendiks saamisega – et Venemaa võib valida ka liberaalsema ning avatuma suuna – on ilmselgelt haihtunud. USA suursaadiku Venemaal ehk 2012 jaanuaris ametisse määratud Michael McFaul’i avalik arvustamine Moskvas, muuhulgas ka Vene välisminister Lavrovi poolt alles möödunud kevadel, näitas suhete kriitiliselt kehva taset.
Vene – USA suhted on hetkel ilmselgelt pingestunud. Nn Magnitski Act ja Venemaa-poolsed vastukäigud sellele on olnud pikemal perioodil jahenenud suhete kulminatsiooniks. USA presidendi Barack Obama rahvusliku julgeoleku nõuniku Tom Donilon’i jaanuari lõpuks planeeritud visiit Venemaa riigipea Putini juurde ei ole seetõttu üllatav – rääkima peavad suurriigid nagunii. Mida Danilonil kaasas olev salajase sisuga kiri täpselt sisaldada võib, me ei tea. Teemasid, mille osas kahel riigil erimeelsusi on, jätkub küllaga. Üks neist on USA plaan rajada Euroopasse nn raketikaitsesüsteem. Moskva tunnetab, et sellega üritatakse piirata Venemaa, mitte teatud paariariikide (näiteks Põhja-Korea ja Iraan) võimekusi lääneriike rünnata. Kindlasti on vaja leida ühine keel, et tulla välja Süüriat puudutavast diplomaatilisest patiseisust, kus Venemaa ja Hiina teevad Bashar al-Assadi režiimile ÜRO Julgeolekunõukogus diplomaatilist krõšat ehk katust. Ka Venemaa toetus Iraanile on teema, mis rahvusvahelises agendas pidevalt domineerib.
Putin on oma uuel ametiajal väga tõsiselt ette võtnud nn Euraasia Liidu idee. Selle liidu keskpunktiks peab Venemaa meelest olema Moskva – juttudel eks-NSVL re-sovjetiseerimisest on seega alust. Ühise tolliliidu temaatika, mida Venemaa praegu aktiivselt Kesk-Aasia riikidele Tadžikistanile ning Kõrgõzstanile peale surub on selle suurema projekti üks osa. Kasahstan ning Valgevene on tolliliiduga juba ühinenud. Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni aktiviseerumine, ühised sõjalised suurõppused nagu Kavkaz 2012, on mündi teine pool. Ei usu, et USA kõigele sellele üleöö läbi sõrmede vaatama hakkaks.
2012 märtsi lõpul kohtusid Seoulis toona veel Vene presidendi ametis olev Medvedyev ja aktiivselt tagasivalimiskampaaniat tegev Obama. Ürituse ametliku osa lõppedes toimus presidentide vahel lühike neljasilmavestlus, mille käigus Obama teatas, et pärast ametisse tagasivalimist saab ta Venemaaga suhtlemisel palju suuremat paindlikkust üles näidata. Seda eriti USA poolt plaanitava ning Venemaad põhjalikult ärritava raketikaitsekilbi osas. Medvedyev lubas Vladimirile (Putinile) sellest ette kanda. Asjast tekkis suurejooneline skandaal kuna presidendid olid unustanud oma mikrofonid välja lülitada… Seega pole võimatu, et USA on teatud küsimustes nõus nn reset’i tegema ning kompromissidele minema.  Vene meedia kommentaarid, et Obama emissar Donilon tuleb Venemaale vabu käsi andma, on siiski rohkem vene riiklikult kontrollitud ajakirjanduse soovunelm. Donilon oli üks võtmetegelasi NATO laienemise saavutamisel – kõik mäletavad, kuidas see Venemaa endast välja viis. Donilon käis Obama nimel Putiniga kohtumas ja kirja edastamas ka 2012 mais. Siis tuli ta tühjade kätega koju – oma eesmärke ta ei saavutanud. Usun, et oodatav visiit on pigem ettevalmistuseks Obama ja Putini võimalikule kohtumisele 2013. aasta jooksul. Pigem on see sündmuseks, mille tulemustele toetudes saab kaugeleulatuvamaid järeldusi teha.

Kategooriates: Blogi